Corten - stal w kolorze rdzy

http://www.landscapescreens.com.au/

Zardzewiała” stal corten (Cor-Ten) przebojem wkracza do naszych ogrodów. Poza niezwykłym wyglądem jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji.
http://www.landscapescreens.com.au/

Materiał ten odkryto w Stanach Zjednoczonych w dobie Wielkiego Kryzysu, kiedy to producenci poszukiwali trwalszej alternatywy stali, nie wymagającej kosztownej konserwacji. W ten sposób powstał Cor-Ten – unikalny stalowy stop. Na zachodzie jest on dzisiaj najmodniejszym materiałem budowlanym zarówno w miejskiej, jak i w ogrodowej przestrzeni. Skąd wynika jego popularność?
Przede wszystkim corten jest niezwykle odporny na niekorzystny wpływ wilgoci i innych czynników atmosferycznych. W zetknięciu z nimi tworzy się na nim powłoka podobna do rdzy, której odcień zależy od… stopnia zanieczyszczenia powietrza; w miastach, gdzie jest ono większe, elementy wykonane z cortenu są ciemniejsze, a tam, gdzie powietrze jest czyste – jaśniejsze. Rdzawa warstewka powstaje w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy (proces ten przebiega wolniej w obszarach nadmorskich, gdzie powietrze zawiera dużo soli i wilgoci).
Jedną z najważniejszych zalet cortenu jest brak konieczności malowania i konserwacji. Pokrywająca go rdzawa warstewka nadaje elementom urok starości, przy często nowoczesnej formie. Jest on bowiem bardzo plastycznym materiałem (można z niego tworzyć formy o różnych kształtach, gabarytach, lite i ażurowe). Często łączy się go z drewnem, betonem i szkłem. Gładka faktura i rustykalny wyrazisty kolor cortenu efektownie kontrastuje z zielenią drzew i krzewów, ociepla swą barwą ogrodowe wnętrze.
W ogrodach coraz częściej tworzy się z niego elementy małej architektury ogrodowej (ogrodzenia, murki, przesłony, elewacje domów), rzeźby, donice i inne detale, a nawet meble. Cortem jest doskonałym materiałem do wznoszenia ażurowych konstrukcji (np. pergol, altan, ekranów, ozdobnych barierek tarasów i balkonów). Ciekawym akcentem mogą być też „zardzewiałe” obrzeża rabat i trawników, a nawet skrzynki na listy. Ponieważ corten jest odporny na wysokie temperatury, można z niego również tworzyć oryginalne paleniska, grille, lampiony, oprawy pochodni i lamp, dodające uroku ogrodowym wieczorom.

http://www.landscapescreens.com.au/

http://www.landscapescreens.com.au/

http://www.landscapescreens.com.au/

http://www.landscapescreens.com.au/

http://www.landscapescreens.com.au/Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Tak, kocham corten miłością wielką już od dawna :)

   Usuń
 2. Wygląda trochę jak drewno i zresztą świetnie się z nim komponuje :) super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, corten jest zdecydowanie bardziej ciepły dla oka od stali, i wizualnie może zastąpić drewno. A jest o wiele trwalszy. Niestety też trochę droższy :(

   Usuń
 3. Zmienia się otoczenie z takimi akcentami.

  OdpowiedzUsuń
 4. W ogrodzie na tle zieleni stal corten prezentuje się naprawdę bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę, wygląda świetnie i jest to trwały efekt :)

   Usuń

Publikowanie komentarza