Ogrodowy recycling - drugie życie pnia
Czasami ścinamy stare drzewo, bo ma spróchniałe wnętrze. Niekiedy powala je huragan lub pada ze starości. Drewno przeważnie przeznaczamy na opał. A przecież z pnia i z grubszych konarów można zrobić wiele wiele rzeczy... 

Co zrobić z pnia - ogrodowa donica

fot. Aldona Zakrzewska

Pień wykorzystujemy w całości albo też tniemy na mniejsze fragmenty. Drążymy go w miejscach, w których chcemy posadzić rośliny lub oczyszczamy już istniejące spróchniałe części. Jeśli to możliwe, w dnie wiercimy otwory odpływowe. Zagłębienia w drewnie wyścielamy grubą folią. Jeżeli wywierciliśmy otwory odpływowe, należy ją w kilku miejscach przedziurawić. Na folię wsypujemy 5-cm warstwę drenażu (najlepiej keramzytu) i układamy włókninę, zapobiegającą jego zamulaniu. Wsypujemy podłoże - większości gatunkom odpowiada ziemia ogrodowa (kupujemy ją w sklepach ogrodniczych) i sadzimy rośliny. Można się zdecydować zarówno na gatunki sezonowe, jak i wieloletnie. Obok siebie sadzimy kwiaty o podobnych wymaganiach.

Co zrobić z pnia - stojak na rowery


fot. Blogrodowo

W kolcu drzewa wycinamy otwory na koła i mocujemy łańcuchy, do których można będzie przymocować pojazd.

Co zrobić z pnia - nawierzchnia

fot. miszmaszmyszy,blogspot.com

Pień tniemy na plastry o mniej więcej róznej grubości, układamy je na wyrównanym podłożu i obsypujemy ziemią tak, by wystawały ponad poziom gruntu na wysokość 2-3 cm. Uwaga! Taka nawierzchnia jest śliska po deszczu. Lepiej nie układać jej więc w uczęszczanym miejscu. I decydujmy się na nią w słonecznym zakątku - będzie szybciej wysychać.

Co zrobić z pnia - ścianka

Pocięte plastry drewna układamy w pionie. Aby ścianka była stabilna, większe plastry otaczamy mniejszymi tak, by się wzajemnie klinowały. Najlepiej jednak połączyć je klejem do użytku zewnętrznego. A najbezpiecznie wypełnić pniakami druciany kosz - gabion. Osiągniemy podobny efekt, a ścianka będzie bardziej stabilna.

 fot. e-ogrody

Co zrobić z pnia - ława

                 fot.e-ogrody

Nic dodać, nic ująć. Może tylko warto zaznaczyć, że siedzisko i oparcie trzeba dokładnie oszlifować i wygładzić papierem ściernym lub szliferką. 

Co zrobić z pnia - taborety, świeczniki... 

fot. Leroy Merlin


Tu konieczne jest okorowanie i zaimpregnowanie pniaka (będzie bardziej efektowny i przede wszystkim trwalszy). Warto go też polakierować, a stolikom i taboretom przymocować rolki do podstawy - łatwiej będzie je przenosić z miejsca na miejsce. 

Co zrobić z pnia - obrzeże rabatyI jeszcze jeden pomysł (niestety bez zdjęcia)

Gatunki ananasowate (np. guzmania, echmea, neoregelia, frizea), są epifitami osiedlającymi się w koronach drzew tropikalnych lasów, w podłożu gromadzącym się w spękaniach kory i rozwidleniach gałęzi. Wodę z opadów wraz rozpuszczonymi w niej składnikami pokarmowymi magazynują w lejkach rozet liściowych.

Również w mieszkaniu rośliny te mogą zamieszkać na pniu lub konarze drzewa. W tym celu do kieszeni, zrobionych z kawałków gazy przybitych gwoździkami do konara, wsypujemy mieszankę torfu, piasku, rozdrobnionej kory sosnowej, węgla drzewnego i pokruszonego styropianu. Podłoże lekko ubijamy i umieszczamy w nim roślinę. Kieszeń okładamy mchem, obwiązujemy nicią i przymocowujemy ją do pnia. Można też wykuć w konarze zagłębienie, wyjąć roślinę z doniczki dbając, aby ziemia nie wysypała się spomiędzy korzeni. Bryłę korzeniową owijamy wilgotnym mchem i przymocować do pnia, owijając drutem w plastikowej osłonce.

Komentarze

 1. Dzis namawiam meza aby sprawil nam taki pien! idealny pomyl! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł jest cudowny, a stojak bardzo praktyczny i do tego oryginalny, efektowny. Namierzyłam go w ogródku kwiaciarni na rogu ul. Czerniakowskiej i Chełmskiej w Warszawie. Jego wykonanie jest bardzo proste - to też duża zaleta. A więc powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite! Stojak rowerowy z pnia i reszta rzeczy podbiły moje serce!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne masz te pomysły, szkoda, że nie mam gdzie ich wykorzystac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świecznik albo stolik z blatem z drewnianego plastra zmieści się na balkonie i w miezzkaniu :)

   Usuń
 5. Stojak na rowery rewelacyjny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie dość spory pieniek robi za stolik w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wykorzystuję pieńki - u mnie służą za siedziska wokół ogniska :)

   Usuń
 7. Widziałam dużo rzeczy z pnia, ale stojak na rowery bije wszystkie na głowę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia :)

   Usuń
 8. Świetne patenty - i na pewno będę męczyć męża, żeby chociaż niektóre z nich wykorzystać w naszych wnętrzach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację :) Takie detale wprowadzają do wnętrza ciepły klimat - to skraweczki natury :)

   Usuń
 9. Pomysł ze stojakiem na rowery - najlepszy

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza