Z serii ogrodowy recycling - ogródek w rurze PCV


fot. swebdesign
Zamiast narzekać na brak miejsca, stwórzmy na balkonie czy tarasie wertykalny ogródek z roślin posadzonych w rurach PCV – kupionych lub pochodzących z recyklingu.  

Wertykalne ogródki rurowe to idealne rozwiązanie na mały balkon czy taras, dają bowiem wrażenie obfitości zieleni, nie zajmując cennego miejsca. Mają też wiele innych zalet – nie trzeba ich pielić (chwasty są zredukowane prawie do zera) ani się schylać do roślin, a owoców i kwiatów nie objadają ślimaki. Są przy tym ciekawym detalem skupiającym uwagę gości.
Ogródki można tworzyć w rurach ustawionych w pionie (powstają wówczas tzw. kwiatowe, ziołowe lub owocowe wieże) i w poziomie – wówczas rury zawieszone są na ścianach lub ułożone na specjalnych stelażach.
W pionie 

fot. chipmunk/flickr

Uprawę w pionowo ustawionych rurach warto polecić zwłaszcza amatorom truskawek,  poziomek, sałaty i ziół. Wykonanie takiej stojącej „grządki” jest szybkie i proste. Wystarczy wywiercić w rurze kilka otworów dla roślin (w odstępach co około 15 cm) i osadzić ją w dużej donicy pełnej ziemi lub w ogrodowym gruncie. Rurę stopniowo wypełniamy podłożem, ubijając je przez otwory, i sadzimy rośliny. 
Ponieważ ziemia w „wieży” szybko wysycha, konieczne jest obfite i regularne podlewanie. Ułatwi nam to prosty system nawadniający, np. wsunięta do wypełnionej rurą ziemi węższa perforowana rurka, przez której górny koniec, wystający z ziemi na 10-12 cm, będziemy lać wodę. Można też zainstalować małą linie kroplującą lub jej namiastkę - butelkę z odciętym dnem i dziurką w zakrętce, włożoną do góry nogami w górny wylot rury. Woda powoli będzie z niej kapać i nawadniać uprawę.

W poziomie 

fot. The Enduring Gardener
Instalację z poziomo ułożonych rur można traktować jak kwietnik – wtedy w wywiercone w PVC otwory po prostu wstawiamy doniczki pełne ziemi i roślin. Podlewamy je konewką (przez otwory) lub instalujemy minilinię kroplującą. 
Ale poziomy rurowy ogródek umożliwia też hydroponiczną uprawę roślin, czyli w roztworze wodnym zamiast w glebie. Na rynku dostępne są gotowe instalacje, lecz można je też zrobić samodzielnie z rur PCV (w których wcześniej zrobiliśmy otwory) zawieszonych na ścianie lub ułożonych na stojaku. W skład zestawu wchodzi też umieszczony niżej (np. na podłodze) zbiornik z wodą i rozpuszczoną w niej odżywką. Sercem systemu jest pompa (zanurzona w zbiorniku) tłocząca roztwór przez specjalny przewód w górę – do rur. Woda z odżywką krąży w obiegu zamkniętym – jej nadmiar spływa z powrotem do zbiornika. Dzięki temu zużywamy jej aż o 20% mniej niż w tradycyjnej uprawie! Doniczki wstawiane w otwory wypełnione są namiastką podłoża (np. wełną mineralną, włóknem kokosowym, perlitem), utrzymującą zielonego lokatora w pionie.
Uprawiane tak rośliny rosną zdrowo (nie atakują ich patogeny glebowe) i dosłownie jak na drożdżach, gdyż ich korzenie stale mogą czerpać wodę i rozpuszczony w niej pokarmem. Liście sałaty czy owoce truskawek są przy tym czyste jak łza, gdyż nie mają kontaktu z ziemią.
W rurach i rynnach najlepiej się czują: sałata, jarmuż, rukola, boćwina, zioła (bazylia, szałwia, szczypiorek), papryka, ogórek, poziomki i truskawki.

fot. The Self-Sufficient Living

Komentarze

 1. Świetny pomysł! Muszę pomyśleć o tym przy urządzaniu mojego ogródka! :)
  Pozdrawiam,
  https://www.buszujwkuchni.com : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w tym roku na balkonie będę mieć truskawki. Możesz polecić jeszcze jakieś czerwone kwiatki dobre na balkon?:) bo mam wizję, że u mnie będzie dominować czerwień w postaci roślin. Co roku zmieniam trochę swój balkon jeśli chodzi o rośliny ale i dodatki balkonowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy, czy masz słoneczny, czy zacieniony balkon? Na słoneczny polecałabym pelargonie (bo łatwe w uprawie - jak masz chwilę - zerknij tu: http://blogrodowo.blogspot.com/2018/04/swojskie-pelargonie.html), werbeny, kufliki, pomidorki cherry, szałwię błyszczącą, begonię stale kwitnącą i oczywiście petunię (ale trzeba ją wciąż podlewać), koleusy. A na zacieniony
   : fuksję, begonię, pelargonię, niecierpki różyczkowe (są świetne!), poziomki. To tyle na temat czerwonych kwiatów, ale oczywiście są tysiące innych! :) Powodzenia!

   Usuń
 3. Niesamowicie to wygląda, a w dodatku genialnie pozwala wykorzystać miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jak Tobie, ale mi najbardziej podoba się ten wiszący na łańcuchach kwietnik z trzech rur :) Widziałam też naprawdę designerski karmnik zrobiony z takiej rury - genialny!

   Usuń
  2. Również jestem pod wrażeniem kwietnikow z rynny. Zastanawiam się ile potrzeba łańcucha do wykonania tego cuda. I jak jest montowane do rynny. Chyba sobie zrobię też.

   Usuń
 4. Wygląda naprawdę genialnie!:)  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda naprawdę fajnie, czego to ogrodnicy nie wymyślą? :)

   Usuń
 5. Jestem pod wrażeniem, w przyszłym roku robie na balkonie. To genialny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, w ten sposób możesz na nim pomieścić całą plantację poziomek czy truskawek!

   Usuń
 6. Wow! Super to wszystko wygląda! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, jestem pod wrażeniem. W życiu sama bym nie wpadła na taki pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam idee "no waste" - a to tylko jedna z nich :) W życiu (i w ogrodzie) trzeba mieć fantazję :)

   Usuń
 8. Nie wpadłbym na taki pomysł. A do tego taki ogrodek świetnie wygląda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, inaczej niż inne rozwiązania. I o to właśnie chodzi :)

   Usuń
 9. Muszę sprzedać ten pomysł mojemu chłopakowi, który uwielbia roślinki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedaj koniecznie! A potem pochwal się i wrzuć zdjęcie :)

   Usuń
 10. Pomysłowe są niektóre rozwiązania i całkiem ciekawie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakie piękne! Nie wpadłabym na to, a prezentuje się to świetnie i jak pomysłowo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że spodobał Ci się ten pomysł :) Huraaa! Po to to piszę...

   Usuń
 12. A ja bym zrobiła takie cacka nawet i w dużym ogrodzie, bo to bardzo estetycznie i ładnie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Efekt może być super :) Trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce :)

   Usuń
 13. wow pierwszy raz takie coś widzę. Idealne rozwiązanie dla mnie jak pogodzić brak miejsca z marzeniem posiadania swojego ogródka warzywnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie się cieszę, że na coś się mój post przydał :) Powodzenia w zakładaniu ogródka :)

   Usuń

Publikowanie komentarza