Rośliny o czarnych kwiatach i liściach - małe czarne


Rośliny o czarnych kwiatach lub liściach to hit ostatnich lat. Ogród z choć jedną małą czarną (rośliną) jest jak ogrodniczka w małej czarnej. 


Rośliny o czarnych kwiatach i liściach spodobają się zwłaszcza miłośnikom nietypowych rozwiązań. Bo kto to słyszał, żeby rośliny były czarne? Przecież cenimy je głównie za ich wesołe, pastelowe lub jaskrawe barwy. Jeżeli jednak chcemy dodać ogrodowi tajemniczości, a zarazem elegancji, zależy nam na podkreśleniu barw innych kwiatów (zwłaszcza tych w jasnych kolorach), zdecydujmy się na czarne rośliny. Jest ich całkiem sporo.
 

Rośliny o czarnych kwiatach lub liściach - prawda czy mit?

Okazuje się jednak, że tak naprawdę czerń w świecie roślin to tylko złudzenie. Rośliny nie wytwarzają bowiem czarnego barwnika. W rzeczywistości mienią się głęboką purpurą i brązem. Głęboki, niemal czarny odcień zawdzięczają antocyjanom obecnym w soku komórkowym, tłumiącym zieloną barwę chlorofilu w liściach i pędach. Substancje te pełnią funkcję kremu z filtrem – chronią tkanki roślin przed palącymi promieniami słońca. Nie przez przypadek znaczna część roślin o czarnych kwiatach i liściach pochodzi z gorących rejonów półkuli południowej, gdzie nasłonecznienie jest szczególnie silne.


W ogrodowych kompozycjach czarny akcent przyciągający wzrok i podkreślający kolory innych roślin wydaje się lepszym rozwiązaniem, niż ekstrawagancka rabata wyłącznie z ciemnych okazów, których duże grupy tworzą smutne, ciemne plamy. Czerń bardzo ładnie wygląda zestawiona z odcieniami srebra i szkarłatu, pięknie kontrastuje z bielą, różem, barwą żółtą i czerwoną. Podłoże wokół roślin o czarnych kwiatach lub liściach warto wysypać białym żwirem - takie tło dodatkowo podkreśli ich urodę. Podobnie jak biała lub szara kamienna donica, w której je posadzimy. Intrygująca barwa roślin i czarnych kwiatach lub liściach jest najlepiej widoczna w lekkim półcieniu. W pełnym słońcu przybiera odcień czerwony, bordowy lub fioletowy, natomiast w głębokim cieniu prawie jej nie widać.Rośliny o czarnych kwiatach lub liściach - wymagania

Większość roślin o czarnych kwiatach lub liściach najlepiej się czuje w słonecznych miejscach. Gdy brakuje im światła, ich liście zielenieją. Warto też wiedzieć, że nie wszystkie zimują w naszym klimacie w gruncie. Część z nich (np. kordylinę, szczawik, pokrzywkę) na zimę trzeba przenosić do jasnego chłodnego pomieszczenia i ograniczyć ich podlewanie. W maju, kiedy minie groźba wystąpienia wiosennych przymrozków, trzeba ponownie wynieść rośliny na zewnątrz. Tylko nieliczne zimują na zewnątrz. Należy do nich ciemiernik 'Pluto', dąbrówka 'Atropurpurea', iris 'Black Night', powojnik prosty 'Purpurea', rodgersje: R. podophylla, R. pinnata 'Superba', rojnik (S. tectorum), żurawki 'Palace Purple', 'Purple Petticoats', 'Velvet Night'.


Rośliny o czarnych kwiatach lub liściach - wykaz gatunków
Ponieważ rośliny o czarnych kwiatach lub liściach są tak bardzo modne, producenci tworzą wciąż nowe odmiany o zbliżonej barwie. W efekcie wiele popularnych roślin (np. słonecznik, tulipan, peonia, petunia) ma odmiany o prawie czarnych kwiatach i liściach.
Rośliny o czarnych kwiatach:
bratek 'Black King', 'Bowles' Black'; Tulipan 'Black Diamond', 'Black Parrot', 'Queen of Night'; cantedeskia, kalla 'Black Star'; drakiew 'Chile Black', 'Black Knight'; orlik pospolity 'Black Barlow'; kosaciec, irys 'Black Dragon', 'Black Night', 'Night Owl', 'Superstition'; mak ogrodowy 'Black Peony'; malwa różowa 'Nigra'; bodziszek żałobny 'Samobor'; petunia 'Black Velvet'; ciemiernik 'Black Diamond', 'Ruse Black', liliowiec 'Black Emanuele', 'Black Stockings'; hiacynt 'Midnight Mystic'; Arum palaestinum; ciemiężnik czarny; ciemiężyca czarna; szachownica kamczacka; szachownica perska.

Rośliny o czarnych liściach:

żurawka 'Black Taffeta', 'Black Beauty'; wilec 'Black Tone'; konwalnik 'Nigrescens'; śliwa wiśniowa 'Nigra'; bez czarny 'Guincho Purple', 'Eva'; pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'; buk pospolity 'Black Swan'; klon pospolity 'Faassen's Black'; dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop'; pluskwica groniasta 'Atropurpurea.Fot. Plantpol Zaborze, home4lifenow.com, instagram Kate Von D

Komentarze

 1. ale śliczne te kwiaty, kocham ogrody pełne kolorów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czerń to też kolor! I pięknie kontrastuje z innymi barwami, podkreśla te jaśniejsze oraz czerwień :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak, czarne rośliny, zwłaszcza ich kwiaty mają w sobie coś intrygującego...

   Usuń
 3. Nie wiedziałam, że teraz jest taka moda w ogrodach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, i to już od kilku lat :) W modzie ogrodowej jest podobnie jak w odzieżowej - wciąż pojawiają się nowe mody, trendy... Inaczej byłoby nuuudno ;)

   Usuń
 4. Nawet nie przypuszczałam, że tak pięknie będą się prezentować. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, czerń to specyficzna barwa i dosyć nieprzewidywalna...

   Usuń
 5. Absolutnie cudowne :) uwielbiam ogrody pełne różnorodnych kwiatów i roślin. Wyglądają bajkowo

  OdpowiedzUsuń
 6. Idzie się zakochać. Świetnie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i super, ogrody są po to, żeby się w nich zakochiwać, między innymi...

   Usuń

Publikowanie komentarza