Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu? 14 sposobów


fot. Flower Council Holland

Ciasne wnętrze to wyzwanie dla miłośnika roślin - bo gdzie pomieścić doniczki z kwiatami? Dobrym dla nich miejscem może się okazać ściana, sufit lub gustowny kwietnik.

 Jeszcze do niedawna nie przywiązywaliśmy większej wagi do sposobu eksponowania kwiatów we wnętrzu. I lokowaliśmy je tam, gdzie akurat znalazło się miejsce. Tymczasem donice – rzecz jasna w duecie z roślinami – mogą stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza. I nic dziwnego, skoro niektóre świecą, inne układają się na ścianie w obraz lub służą za… meble. Ikoną niecodziennego stylu stały się na przykład doniczki Boskke Sky Planter, zaprzeczające prawu grawitacji.
Jednak oryginalna forma to nie wszystko – doniczki powinny też pasować do wystroju wnętrza. A przy tym oczywiście być wygodne dla roślin. Większość z nich najlepiej czuje się w pojemnikach o prawie równej średnicy i wysokości, ale już np. palmy tworzące długie palowe korzenie wolą wysokie wąskie donice, korzeniące się płytko bromelie – szerokie misy, a rośliny z korzeniami powietrznymi (np. storczyki) – ażurowe pojemniki.

 fot. Flower Council Holland

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu -  
w grupach


Zdarza się, że jedna okazała roślina daje lepszy efekt dekoracyjny niż parę niepozornych. Jednak kilka stojących obok siebie bardziej się rzuca w oczy. Mogą to być kwiaty tego samego gatunku, ale nie muszą. Ważne, aby nawzajem podkreślały swoją urodę. W jednym dużym pojemniku możesz umieścić kilka kwiatów tego samego, lub różnych gatunków. Każdy może nadal rosnąć we własnej doniczce, a pojemnik może być tylko ich wspólną osłonką. Szczególnie ma to sens, jeśli każdy kwiatek ma nieco inne wymagania. Powinien mieć inną ziemię i dostawać inny nawóz.

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- żywe obrazki

fot. zugarden.pl


Można też zaaranżować w mieszkaniu ogród wertykalny na kształt obrazu. Bazą dla niego jest specjalny panel składający się z płyty i kieszeni, w których sadzi się rośliny. Płyta wykonana jest z lekkiego, nieprzepuszczającego wody tworzywa, chroniącego ścianę przed zamakaniem, kieszenie zaś z filcu technicznego przepuszczającego powietrze, dzięki czemu korzenie (stopniowo wrastające w materiał) nie gniją. Rośliny mogą być podlewane od góry lub automatycznie - sprytna konstrukcja sprawia, że front pozostaje suchy. 
W takich kieszeniach sadzi się rmaranty, pnące filodendrony, monstery, aglonemy, frizee, guzmanie. Dobrze się też w nich czują i ładnie wyglądają paprocie, zielistki i zioła. Rośliny posadzone w odpowiednim rytmie stworzą obraz zdobiący wnętrze i  poprawiający jego mikroklimat. fot. wertykalni


fot. APPO projekt


Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- kawa przy biostoliku

Amatorom niecodziennych rozwiązań spodobają się donice przełamujące stereotyp zwykłego lokum dla roślin.Bardzo efektowne są biostoliki – rodzaj donic z szerokim rantem, na który można odstawić filiżankę czy odłożyć książkę. Zazwyczaj wykonane są one z twardego drewna dębowego, z korka lub tworzywa sztucznego. Pomysłowe są też donice – półki, z miejscem nie tylko na doniczkę z rośliną, ale też na książki, ramki ze zdjęciami, kolekcję figurek i inne bibeloty.


Fot. www.designboom.com


Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- donica czy lampa?

Popularne stają się też podświetlane donice LED z tworzywa sztucznego, zasilane prądem z sieci, bateriami lub akumulatorem, często zdalnie sterowane, emitujące różny kolor światła. Aby zmienić jego barwę (a często natężenie), wystarczy wcisnąć guzik pilota. Mają one często formę kubików, ale niektóre zaskakują intrygującymi kształtami, dzięki którym podświetlone wyglądają jak rzeźby.


                                                                                                        fot. Flower Council Holland

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- gaj pod sufitem

Ciasne wnętrze to prawdziwe wyzwanie dla miłośnika roślin: bo gdzie pomieścić doniczki z kwiatami? Wówczas dobrym dla nich lokum może okazać się... sufit. Zawieszone na nim doniczki nie zajmą miejsca, a stworzą dużą swobodę aranżacji. Warto więc sięgać po wiszące modele doniczek, tym bardziej że są dostępne na rynku w coraz ciekawszych formach i kolorach, dzięki czemu same w sobie są ozdobą. Kwietniki wiszące
Kwietniki wiszące to dizajnerski hit ostatniego roku! Coraz chętniej przekonujemy się do modeli na plecionych linach, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za symbol wnętrzarskiej prehistorii. Odświeżone modele mają wyraźnie zdefiniowane kolory i łączą się z prostymi, geometrycznymi doniczkami. Ciekawym pomysłem jest również zawieszenie w kwietniku szklanej kuli wypełnionej wodą i włożenie do niej ciętych kwiatów. Jeszcze bardziej ekstrawaganckie są kwietniki...z frędzlami! Linki zwisające z kwietnika tworzą oryginalną dekorację. Fanom skandynawskiego minimalizmy polecamy kwietniki z drewnianymi podstawkami, ale uwaga! Nie są one zbyt dobre dla posiadaczy kotów, gdyż doniczki mogą łatwo z nich spaść.


                                                                                   fot. wertykalni.pl

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- zamiast obrazu 

Wertykalna uprawa to ciekawy sposób eksponowania roślin, umożliwiający tworzenie żywych obrazów.
Bazą takich ściennych aranżacji może być stelaż z miejscem na doniczki, panel ze specjalnej płyty i kieszeni, w których sadzi się rośliny, doniczki z magnesem wieszane (bez ani jednego gwoździa) na metalowych lub pokrytych farbą magnetyczną powierzchniach oraz inne rodzaje doniczek do dekoracji ścian.


                 fot. wertykalni.pl

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- żywe parawany

Od kilku sezonów modne są donice w rozmiarze XXL, o prostej formie i stonowanych barwach. Dzięki swym gabarytom mogą one (oczywiście po ukwieceniu) odgrywać rolę ekranów oddzielających miejsca o różnych funkcjach, np. kącik do pracy od jadalni, pokój dzienny od sypialni. Najlepszy efekt uzyskamy, zestawiając ze sobą kilka bliźniaczych (i tak samo ukwieconych) donic. Żywym parawanem mogą też się okazać wysokie, pięknie ukwiecone kwietniki, oczywiście pasujące stylem do wystroju wnętrza. Takie przesłony mają więcej wdzięku niż regał czy murek, a są bardziej mobilne.
Fot. Lechuza


fot. Bonami

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- doniczki na magnes

Magnetyczną doniczkę (z ukrytym magnesem) można zawiesić wszędzie: na ścianie łazienki, salonu czy na lodówce. I to bez jednego gwoździa! Powierzchnia, na której chcemy ją umieścić, musi być jednak metalowa lub pomalowana farbą magnetyczną (przyciągającą magnesy). Więcej informacji: bonami.pl.
fot. Tchibo

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- na drabinie

To pomysł, dzięki któremu będziemy podwójnie trendy. Po pierwsze, rośliny stoją na wylansowanej przez styl skandynawski drabinie. Po drugie, takie ich nagromadzenie w jednym miejscu nawiązuje do modnego ostatnio hasła "urban jungle". Nie mówiąc już o tym, że drabina jest rodzajem kwietnika, który wraca do łask.


Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- w rytmicznym szyku

W niedużym mieszkaniu często musimy dzielić jedno wnętrze na kilka stref o różnych funkcjach, np. w salonie wyodrębnić pokój do pracy, sypialnię, jadalnię czy kuchnię. Pomogą nam w tym rośliny uprawiane w dużych donicach, ustawionych obok siebie w rytmicznym szyku. Stworzą rodzaj ścianki zapewniającej choć odrobinę kameralności. A przy okazji będą zdobić wnętrze.Od kilku lat modne są kompozycje z kilku roślin takiego samego gatunku uprawianych w identycznych naczyniach, które ustawia się obok siebie w rytmicznym szyku. Tak wyeksponowane tworzą we wnętrzu mieszkania mocny akcent, zwielokrotniony ilością powtórzeń barw kwiatów, kształtów liści... Utwórz rytmiczną dekorację. Łatwo ją uzyskać, wystarczy postawić obok siebie 3 - 4 identyczne kwiaty doniczkowe w identycznych doniczkach. Daje to naprawdę ciekawy efekt. fot. Flora Dania

                                                                        fot. Flower Council Holland

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- na kwietniku

W naszych sklepach coraz częściej można kupić pomysłowe designerskie kwietniki i donice, np. z kolekcji Urban Garden. Składają się one z kieszeni zawieszonych na poprzeczkach, po których może się piąć pnącze, np. bluszcz. Można dokupić dodatkowe kieszenie - wtedy nasz kwietnik rozrośnie się w górę lub w dół. To dobry pomysł na dekorację okna lub ściany.

                                                                 fot. skyplanter.pl

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- do góry nogami


Nowozelandzki designer Patrick Morris postanowił złamać obowiązujące schematy i zaprojektował ceramiczne doniczki, które przy pomocy zmyślnego uchwytu montuje się „do góry nogami” do sufitu. Zielone piękności zabezpiecza specjalna siatka, która zapobiega ich wyślizgnięciu pod wpływem grawitacji. Nowatorska metoda świetnie wpływa na porost roślin. Woda błyskawicznie dostaje się do ich korzeni, nie wycieka ani nie paruje. Oprócz praktycznych walorów, warto podkreślić także estetykę tego rozwiązania. Kwiaty i zioła dzięki doniczkom Sky Planter prezentują się niezwykle lekko i delikatnie. To doskonała forma dekoracji zwłaszcza w małych przestrzeniach – subtelne kompozycje nie zajmują wiele miejsca i dodają aranżacji świeżości.


Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- makrama


                                                                               fot. Flower Council Holland


Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się efektowny kwietnik, dzięki któremu twoje rośliny doniczkowe będą wyglądały po prostu obłędnie. Zwłaszcza, jeśli postawisz na pnącza. Bo makrama to kwietnik wykonany metodą zaplatania bawełnianych sznurków, który możesz podwiesić pod sufitem czy gdzieś na ścianie. Dzięki temu pędy roślin opadając swobodnie poza doniczkę, tworzą efektowne zielone kaskady liści. Jeśli chcesz modnie i zarazem efektownie wyeksponować swoje kwiaty doniczkowe, koniecznie postaw na makramę.
Dekoracje tego typu sprawią nie tylko, że twoje rośliny będą prezentować się jeszcze ciekawiej. Sznurkowy splot dodatkowo ma dość uniwersalną estetykę i będzie się dobrze komponować z różnymi wnętrzarskimi stylami. Makamy dostępne są w najróżniejszych kolorach, wiec możesz ciekawie eksperymentować z dekoracjami swojego mieszkania.
                                                                      fot. Flower Council Holland

Jak eksponować kwiaty w mieszkaniu
- w słoju

To kolejny ciekawy trend, który możesz wykorzystać, jeśli chcesz się wznieść na wyżyny domowej uprawy roślin. Na pierwszy ogień weźmy mini szklarnie. Te niewielkie konstrukcje wykonane zazwyczaj ze szkła i metalu pozwalają świetnie wyeksponować rośliny oraz tworzyć im dobre warunki do wzrostu. W szklarni panować będzie bowiem specyficzny mikroklimat i wyższy poziom wilgotności, niż w twoim mieszkaniu. W efekcie niektóre odmiany storczyków, paprotki lub bluszcze, będą rosły znacznie lepiej, niż gdybyś zostawił je na dotychczasowych stanowiskach.


Komentarze

 1. Mało że ciasne, to jeszcze mało nasłonecznione... Wnętrza pokazane na zdjęciach piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy bym nie pomyślała, żeby z roślin zrobić obraz! Makrama bardzo mi się podoba i chyba spróbuję tak zrobić u siebie :) super post

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O obrazach słyszałę i czytam od dawna - to prawdziwy hit. Ale nie wiem, czy "zawisną" na moich ścianach... Nooo, chyba że znajdę naprawdę tanią opcję bo niestety nie są tanie :( Ale makrama to super idea dla każdego :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe pomysły. Na pewno skorzystam i zrobię coś w domu. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem co mnie bardziej urzekło, żywe obrazy czy stolik kawowy. Cuda! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie chyba jednak stolik :) tym bardziej, że uwielbiam kawę ;)

   Usuń
 5. Extra propozycje, jak je człowiek zobaczy, to dopiero uświadamia ,
  że można bardzo różnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Właśnie o taki efekt mi chodziło :)

   Usuń
  2. Szkoda, że u mnie nie ma takich warunków, bo chętnie bym podobne dekoracje zrobiła...

   Usuń
 6. Bardzo podoba mi się obecny trend kwiatów doniczkowych, ja mam u siebie tylko trzy, małe mieszkanie sprawia, że większa ilość bardzo je przytłacza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie rozwiązania bardzo mi się podobają, ale chyba najbardziej niezwykłe są te kwiatowe obrazki i stół. Bardzo pomysłowe!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne pomysły na rośliny. Właśnie skończyłem remont mieszkania i całość urządziłem w stylu loftowym. Kupiłem na https://icon-concept.pl/ zestaw pięknych mebli do salonu, jadalni i kuchni i właśnie szukam pomysłów na to jak urozmaicić jeszcze mieszkanie. Rośliny są idealnym pomysłem. Swoją drogą bardzo ładne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza