Dlaczego mieczyk (Gladiolus) nie kwitnie - 8 powodów


Wiosną sadzisz w ogrodzie mieczyki (Gladiolus), potem czekasz na piękny efekt. A tu nic z tego... Twój ukochany mieczyk nie kwitnie. Dlaczego? Mieczyki, nazywane też gladiolami, to jedne z piękniejszych kwiatów późnego lata. Ich strzeliste kwiatostany (1-1,5 m) górują nad rabatą, przyciągają wzrok atrakcyjnymi kolorami (przeważnie białymi, niebieskimi, czerwonymi, żółtymi). Mieczyki sprawdzą się jako górne piętro rabaty, nadają się też do wazonów.
Mieczyki (Gladiolus)  – wymagania
Gladiole przybyły do nas z gorącej Afryki, kochają słońce i ciepło, nie znoszą mrozów. Dlatego co roku trzeba je wykopywać przed zimą. Lubią żyzne, próchniczne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże i zaciszne miejsca.
Dobrze pielęgnowane kwitną od lipca do września, czasem jednak nie wydają kwiatów. Jeśli zdarzyło się tak tego lata, koniecznie przeczytaj ten post. Być może mają ważne ku temu powody?Mieczyki (Gladiolus) nie kwitnie - powody

- zbyt młode cebulki - Jeśli mieczyki tworzą ładne, zdrowe liście, ale nie dają kwiatów, prawdopodobnie ich bulwy są jeszcze zbyt młode. Tak się często zdarza, jeśli kupisz je w sklepie po okazyjnej cenie lub gdy sadzisz bulwki pozyskane z własnych roślin. Na kwiaty trzeba wówczas poczekać rok lub dwa, gdyż bulwki muszą podrosnąć i nabrać sił.
- zmęczenie bulwy - latem kwiaty mieczyków powinny być ścinane do wazonu lub usuwane po przekwitnięciu. W przeciwnym razie rośliny zawiążą nasiona, co będzie dla nich takim obciążeniem, że nie zdążą zgromadzić w bulwie pokarmu na kolejny rok.
- niewłaściwe cięcie - wycinając kwiaty nie pozbawiaj rośliny zbyt dużej ilości liści, gdyż to właśnie one gromadzą w bulwie pokarm na następny rok. Bez nich roślina nie zakwitnie.
- sadzenie co roku w tym samym miejscu – nie sadź bulw co roku w tym samym miejscu. Przerwa w uprawie powinna trwać 3-4 lata W ziemi mogą bowiem zamieszkać groźne dla mieczyków patogeny chorobotwórcze albo też może w niej zabraknąć substancji odżywczych, pobranych przez roślinę w poprzednim roku.
- jałowa gleba - podłoże musi być bardzo żyzne, bo rośliny są żarłoczne. Przed posadzeniem mieczyków ziemię warto wymieszać z kompostem. Potem można zastosować nawóz do roślin kwitnących lub cebulowych.
- susza lub zalanie - w okresach bezdeszczowych rośliny wymagają nawadniania, ale w zbyt mokrej glebie gniją.
- zły termin wykopywania – bulwy mieczyków wykopuj 3 - 4 tyg. po kwitnieniu. Pozostawione zbyt długo w ziemi łatwo zapadają na choroby grzybowe, słabną i nie zakwitają w kolejnym roku.
- nieodpowiednie przechowywanie – wykopane bulwy osusz w przewiewnym miejscu, oczyść z resztek pędów oraz liści i usuń z nich bulwki przybyszowe (wrzuć je do papierowych torebek). Przechowuj bulwy do wiosny w ażurowych skrzynkach w suchym, chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-8°C).
i mała fotogaleria:


fot. iBulb

Komentarze

 1. Nie mam własnego ogrodu i nie znam się na kwiatach - ale taka wiedza na pewno przyda się niejednemu miłośnikowi roślin :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie piękne i kolorowe! Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mieczyki można teraz kupić prawie we wszystkich kolorach tęczy, są też pstre - jednym słowem śliczne. Ale niestety okazuje się, że są kapryśne...

   Usuń
 3. Mieczyki są piękne, lubie je kupowac na targu od starszych pań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wolę, jak rosną sobie spokojnie w ogrodzie... Ale w wazo
   nie też mają urok...

   Usuń
 4. Zazdroszczę tak pięknego ogrodu. U mnie się nawet sukulenty i kaktusy nie utrzymują, wszystkie szlag trafia regularnie. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biedna Ty... Po prostu masz pewnie inne ważniejsze i ciekawsze rzeczy na głowie. Ale i na Ciebie przyjdzie czas :)

   Usuń
 5. Jest naprawdę dużo tych powodów, ale kwiaty te są tak piękne, że warte przyjrzenia się ich rozrostowi bliżej. W tym roku udąło mi się uratować od wyginęcia moje przesuszone (po powrocie z urlopu) łubiny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łubiny też są piękne - fajnie, że Ci się udało, bo różnie to bywa...

   Usuń
 6. Piekny i wymagający kwiat. Na pewno nie jedna osoba skorzysta z twojej wiedzy.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Cenna wiedza :) U nas nie ma mieczyków, ale na pewno innym te informacje sie przydadzą. Piękne zdjęcia <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Mojej mamie bardzo spodobałby się ten wpis ;)
  Ona bardzo dba o nasz ogród i o kwiaty

  OdpowiedzUsuń
 9. Informacje przydatne dla miłośników kwiatów we własnym ogrodzie, czasem drobna podpowiedź może wskazać popełniany błąd i właściwy kierunek działania. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie marzy się piękny ogród przy domu, jednak do takich zajęć nie mam cierpliwości, pewnie jeszcze nie czas, bakcyla złapię później. :)

   Usuń
 10. Bardzo dobry kompetentny wpis. Sam za bardzo mieczyków nie lubię, ale chyba te rady są w miarę uniwersalne w stosunku do roslin cebulkowych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze wiedzieć ... Są przepiękne i bardzo bym je chciała w swoim ogrodzie

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakie piękne są u Ciebie! Sama próbowałam w zeszłym roku, zasadziłam wszystko pięknie. Ale nawet nie zakwitły 😭

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem tu już któryś raz i jest po wielkim wrażeniem tych postów i wiedzy która przekazujesz.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zawsze zazdroszczę Takiej pasji i zaangażowania. Chciałabym miec własny ogród, ale najlepiej od razu z ogrodnikiem 😉

  OdpowiedzUsuń
 15. OO to ja i też przynajmniej wiem jak mieczyk wygląda!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mieczyki, chociaż nie mam ich w ogrodzie -- zakochałam się w tych kwiatach. Są niesamowicie urokliwe i w wielu barwach.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza