Domki holenderskie - mieszkania na kółkach

fot. Holiday Sport
Domki holenderskie - to jest to! Koleżanka zamieszkała w jednym z nich i zaprosiła mnie na parapetówkę. Właśnie wróciłam i dzielę się wrażeniami.

Co to są domki holenderskie? Do dzisiaj nie miałam większego pojęcia. Słyszałam tylko, że stoją na kółkach i nie mają fundamentów. Sądziłam więc, że dom koleżanki przypomina Camper, w którym trudno się obrócić wokół własnej osi. Nic bardziej mylnego! Siedząc w fotelu przy kominku, w przestronnym salonie z widokiem na ogród, czułam się świetnie - pachniało ciastem i prawdziwym domem.



Domki holenderskie - sezonowe czy całoroczne

Do kupna domku namówił koleżankę jej partner, wcześniej mieszkający przez wiele lat w USA, gdzie mieszkania na kółkach są bardzo popularne. Najczęściej spędza się w nich tylko wakacje, ale wiele osób mieszka w nich non stop, na przykład w czasie budowy docelowych domów. Niektóre holenderskie domki nadają się do zamieszkania również jesienią i zimą. Mają bowiem wszystkie przyłącza kanalizacyjne, instalację cieplną i elektryczną. Bez problemu podłączysz je więc do sieci miejskiej. Holenderskie domki mają wiele innych zalet (przeczytasz o nich tutaj). Ja skupię się tylko na kilku aspektach.

Domki holenderskie - salony z kominkami

W Polsce wiele firm oferuje domki holenderskie - większe i mniejsze, całoroczne i sezonowe, nowe (droższe) i używane (tańsze). Wystarczy pomyszkować w internecie.
Koleżanka szukała, klikała, aż wreszcie znalazła domki holenderskie z prawdziwego zdarzenia. Wybrała używany całoroczny model z podwójnie przeszklonymi oknami, dobrze funkcjonującym ogrzewaniem, instalacją sanitarną i elektryczną. Z zewnątrz wydaje się on niezbyt duży, ale ma ponad 50 m². 
Jego sercem jest kominek w salonie (a właściwie piec gazowy), wokół którego wieczoram skupia się życie domu. W zbudza większe zainteresowanie, niż telewizor!   


Domki holenderskie - komfortowe mieszkania na kółkach 

Standardowe domki holenderskie mają powierzchnię około 40 m² i przypominają pełnometrażowe mieszkania. Mniejsze są idealne dla bezdzietnych par, w większych zmieści się spora rodzina - wystarczy wybrać model z trzema sypialniami. Kuchnie, przeważnie wyposażone w sprzęt AGD (kuchenki, piekarniki, lodówki, zmywarki, wyciągi kuchenne), mają też miejsca na pralki. Wewnątrz przytulnych sypialni obok łóżek stoją szafki nocne, a w salonach narożniki, stoły, czasem fotele. Nie brakuje też pojemnych wiszących półek i szafek. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, byś poczuł się jak u siebie w domu. Jeżeli lokum ma być całoroczne, możesz wybrać domek holenderski ocieplony, idealny na jesień i zimę, z warstwą termoizolacji. A jeśli dobudujesz do niego werandę lub taras, zyskasz dodatkowy letni pokój.









Domki holenderskie - stabilne i bezpieczne

Domki na kółkach, mimo braku betonowych fundamentów, są stabilne i bezpieczne. Ich konstrukcje wsparte są bowiem na sztywnych stalowych ramach. Szkielet wykonany jest z metalowych lub drewnianych profili, do których przymocowane są pokrycia ścian. Ściany zewnętrzne to najczęściej po prostu blacha trapezowa. Niekiedy ich funkcję pełnią panele z tworzywa sztucznego lub z drewna.





Domki holenderskie - transport

Zaletą domku jest też jego mobilność. Wprawdzie nie przypniesz go do auta, by jeździć po świecie jak z przyczepą. Nie ma on bowiem pozwolenia na poruszanie się drogami publicznymi. Ale wiele firm świadczy usługi transportowe (np. Holiday Sport). Mieszkając w domku nie musisz się więc przywiązywać do jednego miejsca - możesz go postawić nawet na działce dzierżawionej na jakiś czas. Jeśli nie mieszkasz w nim dłużej niż 120 dni, nie musisz zgłaszać tego faktu w urzędzie. 
Mówiąc w skrócie domki holenderskie to wolnostojące lokum o powierzchni mieszkania w bloku, bez uciążliwych sąsiadów, z wygodną łazienką i kuchnią - do tego o ponad połowę tańsze. Jeśli jednak brak Ci gotówki na kupno, jest na to rada (informacje znajdziesz tutaj).

Zdjęcia: holidaysport.pl

[artykuł sponsorowany]

Komentarze

  1. Czytałam o nich jakiś czas temu :) Ciekawe, kiedy staną się u nas popularne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też wcześniej czytałam, widziałam je też na filmach ;) Ale osobiście zetknęłam sie z nimi pierwszy raz. Teraz się zastanawiam, czy nie postawić takiego w ogrodzie, w charakterze domku gościnnego.... Uważam, że to całkiem niezły pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow! Faktycznie domek z zewnątrz nie wygląda na tak przestronny. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uważam, że jest to mega fajna opcja. W środku jest dużo więcej przestrzeni niż by się wydawało. Sama chętnie zamieszkałabym w takim domku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też jestem zaskoczona jego komfortem! Mam już murowany dom, ale gdybym nie miała... A już na pewno postawiłabym taki domek na działce rekreacyjnej :)

      Usuń
  5. Ciekawy domki! Ale czy na nasz klimat świrujący obecnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę, żd tak. Przynajmniej tak zapewnia producent. Może odezwie się ktoś, kto sprawdził to "na własnej skórze"? ;)

      Usuń
  6. Bardzo ciekawa propozycja. Zimy stają się coraz cieplejsze, więc może takie rozwiązanie się sprawdzi. Ale co będzie, gdy na dworze -30 stopni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że w środku będzie przytulnie i cieplutko :)

      Usuń
  7. teraz to naprawdę, w takim domku można mieć wszystko, co się tylko zamarzy :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. w takim domku to można mieszkać cały czas, a jak coś to kupić sobie nowy ;-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Pierwsze słyszę o takich cudach, ale w sumie, czemu nie? Pomysł niegłupi. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, ja planuję postawić taki w ogrodzie dla gości, bo w moim się nie mieszczą :)

      Usuń
  10. Dobry pomysł, szczególnie dla osób, które lubią podróżować lub zmieniać miejsce zamieszkania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W punkt! Taki domek kojarzy mi się z podróżami, i to jest fajne :)

      Usuń
  11. Nie byłam do nich przekonana, ale po tym poście zaczęłam się nad nimi zastanawiać co do mojej przyszłości :) Na pewno jest tańszy niż budowa domu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zainspirowałam. Zastanów się. Lepiej kupić taki domek, postawić go na działce i rozpocząc budowę domu. I póki co w nim zamieszkać, zamiast coś wynajmować - wyjdzie taniej, i zawsze to u siebie w domu :)

      Usuń
  12. Bardzo mi się podobają, kiedyś mieliśmy plany kupić i mieszkać w takim na wsi.
    Przecież ten na zdjęciach jest śliczny :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, aż by się chciało w nim trochę pomieszkać... :)

      Usuń
  13. Określenie "mały wielki dom" nabiera innego znaczenia ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Prezentują się zacnie takie domki, ale czy chciałabym w nim zamieszkać? nie mogę się w tej chwili określić.

    OdpowiedzUsuń
  15. mam taki i mieszkam w nim w lecie...jest cudnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, super! Ciekawa jestem, jak wygląda, czy jest duży, czy mały itp. Może wrzuć zdjęcie, pls pls :)

      Usuń
    2. Bardzo ładnie wykonany dom :)

      Usuń
    3. Może przydałoby się wokół niego nawadnianie? ;)

      Usuń
  16. Ciekawe jak się mieszka w takim domu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że mieszkając w takim domku masz większy kontakt z naturą. A fakt, że domek jest na kółkach, pozwala się poczuć wakacyjnie nawet w smętne szare dni :)

      Usuń
  17. Domki na kółkach to nowość, która może się świetnie sprawdzić w naszym klimacie, pod warunkiem, że będą dobrze zaprojektowane i zaizolowane przed startami ciepła za pomocą odpowiednich materiałów izolujących.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to prawda :) Odpowiednia konserwacja to podstawa

      Usuń
  18. Wystrój prezentowanego w artykule domku bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  19. Odpowiednio urządzone domki na kółkach to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osób z niewielkim kapitałem.
    remonty domów warszawa

    OdpowiedzUsuń
  20. Drewniane elewacje idealnie się sprawdzają w przypadku małych domków.
    elewacje drewniane

    OdpowiedzUsuń
  21. Na zachodzie takie domki są bardzo popularne. Myślę, że u nas też świetnie się sprawdzą, głównie za sprawą swojej mobilności.
    http://www.jagoda.com.pl/portfolio-view/karczownik-kret/

    OdpowiedzUsuń
  22. Dla mnie najistotniejszy jest piękny ogród, ponieważ to w nim uwielbiam spędzać czas wolny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, ale gdzieś trzeba się schować, gdy lunie lub zetnie chłodem ;-)

      Usuń
  23. Jeżeli zależy wam na solidności, szybkiej realizacji oraz łatwej możliwości zmiany lokalizacji domu warto pomyśleć o obiekcie wykonanym w technologii modułowej. Ja kupiłem sobie taki dom i jestem bardzo zadowolony. Myślę, że budynki modułowe szybko podbiją polski rynek. To zdecydowanie lepsza opcja niż mała kawalerka w bloku.
    https://mobile-development.pl/

    OdpowiedzUsuń
  24. Pięknie urządzony domek, gratuluję :) Myślę, że fajnym uzupełnieniem Pani artykułu jest wpis na blogu https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/zasilanie-solarne-do-domku-holenderskiego :) Serdeczności

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz