Korzenioplastyka w ogrodzie - Stumpery Garden i dekoracje z korzeni


fot. lickr_alh1

Zgodnie z regułą zero waste nie pozbywaj się karp, gdy drzewo pada ze starości lub powala je huragan. Tym bardziej, że dekoracje z korzeni i korzenioplastyka są bardzo na topie! 


Nie pozbywaj się z ogrodu korzeni - naprawdę szkoda! Możesz z nich zrobić wiele ciekawych rzeczy - praktycznych i tylko do ozdoby. Dekoracje z korzeni pojawiają się w coraz większej ilości ogrodów, a korzenioplastyka pomału zamienia się w gałąź sztuki.  


fot. blogrodowo


Korzenioplastyka w ogrodzie – Stumpery Garden

Coraz bardziej modne są Stumpery Garden - specyficzne ogrody zbudowane z wykorzystaniem pni i korzeni drzew, podobne do "skalniaków". Uprawia się w nich paprocie, leśne kwiaty, ciemierniki, mchy, funkie i inne cienioznośne gatunki. Ogrody z pni i konarów są przyjazne nie tylko dla roślin, ale i dla zwierzaków (ropuch, małych ssaków), które chętnie tam przebywają.
Jeden z najbardziej znanych tego typu założeń znajduje się w ogrodzie księcia Karola - Highgrove Mouse. Miłośnikom naturalnych ogrodów z pewnością spodoba się też jeden z największych prywatnych "stumperów" na świecie, na wyspie Vashon Island w północno-zachodniej części USA, zbudowany z ponad 175 pni i korzeni cedrowych. Podobny zakątek można stworzyć we własnym ogrodzie, wykorzystując karpy powalonych drzew.

fot. wikimedia, Flickr/Leonora (Ellie) Enking, london road, Garry Knight
Korzenioplastyka w ogrodzie – rzeźby z korzeni
Jeśli korzeń ma szczególnie atrakcyjny kształt, ulokujmy go w wybranym miejscu niczym rzeźbę. Będzie trwalsza, jeśli ją okorujemy, oczyścimy i potraktujemy preparatem do drewna, najlepiej na bazie oleju lnianego lub żywic.
Wykopane korzenie można też umieścić w ogrodzie do góry nogami, z odkrytymi korzeniami ku górze. Stworzą wówczas oryginalne, przyciągające wzrok "pióropusze". Mogą być ozdobą same w sobie albo służyć za miejsce ekspozycji pnączy, paproci i drobnych roślin. 


fot. Bruno Torfs

fot. blogrodowo

Korzenioplastyka w ogrodzie – oryginalne donice

Korzenie o mniej efektownych formach warto obsadzić roślinami - wówczas staną się oryginalnymi donicami. Zieloni lokatorzy mogą zamieszkac u podstawy korzeni oraz w niszach i szczelinach pomiędzy gałęziami. W takich zakamarkach często pozostały resztki gleby, w której drzewo rosło lub stworzyła się już spora warstwa próchnicy. Wystarczy tam umieścić paproć lub inną roślinę, obłożyć mchem celem uszczelnienia i dokładnie podlać.


fot. liferules.pl

fot. blogrodowo
Korzenioplastyka w ogrodzie – kwietniki, płoty
Na wykopanym lub tkwiącym w ziemi korzeniu można też ustawić pojemniki z kwiatami - wtedy przeobrazi się w kwietnik. Jeśli natomiast umieścimy korzeń na rabacie i u jego stóp posadzimy pnącze, posłuży za podporę. Opleciona pędami nawet na świeżo założonej rabacie sprawi wrażenie obfitości zieleni.
Pióropusze karp można też ustawić jeden obok drugiego, tworząc artystyczny płot lub ściankę oporową, umajającą skarpę.


fot. Flickr/Esther Westerveld

Korzenioplastyka w ogrodzie - meble i siedziska

Karpa może też być podporą blatu lub siedziska. Powstaje wówczas niepowtarzalny stół, taboret, a nawet fotel. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

fot. Husquarna


fot. wonder.pl

fot. dekoria.pl

fot. homesquare.pl

fot. Flickr/Carl


Komentarze

 1. jak dla mnie jednak najfajniejsze są te rzeźbione, ten smok jest niesamowity <3. Ale musze przyznać, że ciekawa koncepcja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś widziałam piękną ławę rzeźbioną w pniu, w formie siedzącego Wiedźmina. Niestety, nie mogłam znaleźć zdjęcia :(

   Usuń
 2. widziałam tylko korzenie, które wykorzystuje się w akwariach, a tu taka niespodzianka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W akwariach też wyglądają super, tyle że są w wersji mini :)

   Usuń
 3. Wygląda to naprawdę ciekawie i oryginalnie - a te rzezby to istne dzieła sztuki! Takimi stolikami w domu lub ogrodzie też bym nie pogardziła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre zdjęcia zaskakuja, niektóre urzekają ale na bank kreatywność powala. Ile ta natura nam daje wspaniałości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie! I po co kupować, jeśli czasem wystarczy się rozejrzeć?

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia, sama bym chciała mieć taki ogród. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O dziękuję! Większość zdjęć niestety znaleziona w necie :)

   Usuń
 6. aż mi głupio jak patrze na mój ogródek ze tu tak ubogo :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, ale efekt jest super! Muszę to rozważyć u siebie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Niektóre prezentują się naprawdę świetnie 😁

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tak wykorzystałam pień starej gruszy. Obsadziłam go dookoła wisterią, wszyscy się zachwycają kiedy krzew zakwita na wiosnę, a latem dzieciaki mają pod nim wspaniałą kryjówkę przed słońcem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy kwitnie wisteria to musi wygladać pięknie! Wisteriowe drzewo :)

   Usuń
 10. to jest przeeeepiekne. Stoliki z korzenia bajka. Sama mam w domu przepiękny pień ( nie sam korzeń) a z niego zrobiony stolik lakierowany na wysoki połysk. Cudo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te stoliki powalają - kawałek natury we wnętrzu :) Co z tego, że polakierowany....

   Usuń
 11. Mi jednak nie wszystkie dekoracje w postaci korzeni przypadają do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej kontrowersyjne są te w stumery garden...

   Usuń
 12. Chcę taką ławkę-smoka :D Nie wiem, jak i gdzie, ale chcę :D

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza