Ogród w szkle - las w słojuLas może "zaszumieć" w słoju, a ogródek zmieści się w... gąsiorze. Ogród w szkle (lub inaczej las w słoju) to ładna i modna dekoracja domu.


Lubisz eksperymenty i cenisz oryginalność? Załóż ogród w szkle, zwany też lasem w słoju Zajmie Ci to trochę czasu, ale potem jaka satysfakcja! Wiem coś o tym, gdyż ogródki na zdjęciu tytułowym to moje dzieło :-)


Zanim założysz ogród w szkle


Dobrze urządzony ogród w szkle to naturalny ekosystem. Panuje w nim duża wilgotność (zwłaszcza w zamkniętym naczyniu), a jego wnętrze jest dobrze oświetlone. To idealne warunki dla wielu roślin. Możesz kupić gotowy ogród szkle w szkle albo wykonać wszystko samodzielnie. 
Wybierz naczynie, rośliny jakie chcesz posadzić, drenaż, podłoże i elementy dekoracyjne.Ogród w szkle -  wybór naczynia


Naczynie, w którym urządzisz ogród w szkle, powinno być szersze na dole, węższe u góry i mieć przeźroczyste ścianki - mogą to być szklane kule, szerokie słoje, gąsiory, duże, pękate kielichy. Pojemnik może być stale otwarty lub zamykany. W tym drugim przypadku z czasem powstanie zamknięty obieg wody, dzięki czemu będziesz mógł rzadziej podlewać swój ogród w szkle - dopiero wtedy, gdy woda przestanie się zbierać na ściankach. W zamkniętym naczyniu łatwiej stworzyć specyficzny, wilgotny mikroklimat, w którym wiele roślin świetnie się czuje. Zamknięty ogród w szkle ma jednak tę wadę, że woda skrapla się na jego ściankach, przez co intensywniej wzrastają glony i jest większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Ogród w szkle - wybór roślin

Teraz możesz przystąpić do wyboru roślin. W szklanym ogrodzie najlepiej się czują gatunki wolno rosnące, płytko korzeniące się i osiągające niewielkie rozmiary.

Jeśli chcesz stworzyć ogród w szkle w zamkniętym naczyniu, posadź w nim niskie paprocie (np. adiantum, orliczka), miniaturowe storczyki, peperomie, fitonie, niedośpiany, widliczki, maranty, skrytokwiaty, solejrolie, fikusy pnące, miniaturowe skrzydłokwiaty.
Natomiast otwarty ogród w szkle jest dobrym miejscem dla gatunków lubiących bardziej suche powietrze - nawet dla kaktusów i innych sukulentów (np. kalanchoe, litopsów, eszewerii).
Roślin kochających wilgoć nie wolno łączyć z gatunkami preferujących suszę.

Ogród w szkle - podłoże


Teraz poszukaj odpowiedniego podłoża. Powinno być ono żyzne, lekkie, przepuszczalne, wolne od zarazków (np. odkażone w piekarniku). I oczywiście dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków.
Ogród w szkle wymaga też drenażu (np. z keramzytu, żwiru). Szklane naczynia nie mają bowiem otworów odpływowych, przez co nadmiar wody gromadzi się na dnie i powoduje gnicie korzeni. Ogród w szkle warto udekorować, np. mchem, białym żwirkiem, ciekawymi kamykami, korą. 

Zakładamy ogród w szkle


Zacznij od wyłożenia dna naczynia warstwą drenażu i sproszkowanego węgla drzewnego. Potem, za pomocą szerokiego lejka lub tekturowej tuby, wsyp podłoże. Lekko je ugnieć i zrób patyczkiem kilka otworów, w których posadzisz rośliny (najlepiej pęsetą). Na koniec ziemię lekko ugnieć, delikatnie podlej i udekoruj kamykami, mchem lub żwirkiem.

Ogród w szkle - pielęgnacja roślin


Pielęgnacja szklanego ogrodu jest prosta - podlewaj go tak, by ziemia stale była lekko wilgotna, starając się nie moczyć liści. W razie potrzeby usuwaj ze ścianek glony (np. gąbką przymocowaną do patyka). Kiedy rośliny zanadto się rozrosną, możesz je rozmnożyć lub wymienić na mniejsze. Odpowiednio pielęgnowany ogród w szkle to inwestycja na lata. W zamykanych szklanych aranżacjach z biegiem czasu wytwarza się wilgotny mikroklimat i wcale nie trzeba ich podlewać. Przykładem może być słynny ogród w szkle hodowcy Dawida Latimera - aranżacja nie jest otwierana od 40 lat i świetnie się trzyma! W słoju wytworzył się bowiem wilgotny mikroklimat pozwalający przetrwać roślinom.


fot. ciekawe org.
Fot. Blogrodowo, Leroy Merlin

Komentarze

 1. Wykorzystam ten pomysł i zrobimy razem z synem

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się one podobają, ostatnio nawet w Biedronce byly takie gotowe zestawy do zrobienia sobie w domu

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo piękne te ogrody, lasy w słoju, świetny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się one podobają

  OdpowiedzUsuń
 5. Zmęczeni szarością miast z przyjemnością sięgamy po takie minimalistyczne dekoracje zieleni. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odkąd tylko zobaczyłam te kwiaty w szkle, to od razu się zakochałam w takim niesamowitym efekcie. Piekny post i bardzo pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słój mam - teraz tylko pobawic sie

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie to mam odpowiedni słoik :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow! Super to wygląda, bardzo fajny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli nie dla siebie to także jest to świetny pomysł na prezent dla naszych znajomych ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mamy jedną taką "doniczkę". Bardzo nam się podoba

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio jest to bardzo modne, coraz więcej takich pomysłów widzę 🙂

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie wyglądają twoje kompozycje :-)
  40 lat w zamknięciu?? Niesamowite :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Taka leśna dekoracja jest bardzo dobrm pomysłem na ożywienie pomieszczeń w domu.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza