Choinka w donicy - co zrobić z choinką po świętach?

fot. housebeautiful.com

Chcesz być eko, również w Święta Bożego Narodzenia. W Twoim świątecznym mieszkaniu pojawia się więc choinka w donicy. A potem często nurtuje Cię pytanie - co zrobić z choinką po Świętach?


fot. telegraph.co.uk

Po Świętach choinka w donicy może zostać przesadzona do ogrodu. Ale możesz też przechować ją do wiosny i dopiero wtedy posadzić w gruncie. Wiele zależy od stanu jej systemu korzeniowego, od pogody i oczywiście od Ciebie.


CHOINIKA W DONICY - W SKLEPIE

Choinka w donicy powinna pochodzić z polskiej szkółki. Najlepszym wyborem jest świerk pospolity lub srebrny. Importowana jodła kaukaska zazwyczaj ma zbyt mocno przycięte korzenie, by mniej ważyła w transporcie. Wybieraj nieduże choinki w donicach - optimum to 2-metrowe drzewko w 10-litrowej donicy, ze zwartymi bryłami korzeniowymi i ziemią porośniętą mchem lub drobnymi chwastami. To znak, że uprawiano ją w donicy od kilku miesięcy, a nie wykopano z gruntu tuż przed Świętami, brutalnie przycinając korzenie.

świerk zwyczajny, fot. sadowniczy.pl


Świerk srebrny, fot. imgED

CHOINKA W DONICY - W MIESZKANIU
Wnosząc drzewko do ciepłego wnętrza przerywasz mu zimowy stan spoczynku. Lepiej więc, by choinka w donicy zdobiła mieszkanie jak najkrócej. Trzymaj ją w salonie co najwyżej około tygodnia, w możliwie jak najchłodniejszym, widnym miejscu. 

fot. homebook.pl

fot. homebook.pl

CHOINKA W DONICY - PO ŚWIĘTACH
Jeżeli choinka w donicy pozostała w uśpieniu (nie nabrzmiały jej pąki i nie wypuściła młodych przyrostów), a na dworze jest odwilż, posadź drzewko w ogrodzie i obficie podlewaj. W duże mrozy jednak wystaw drzewko na taras lub balkon, ociepl donicę (wstaw ją do większego pojemnika, wsuń papier pomiędzy ścianki) i podlewaj w odwilż.


Jeśli jednak choinka w donicy w domu się obudziła, trzymaj ją do wiosny w widnym i chłodnym miejscu(np. w piwnicy z oknem, na werandzie), podlewaj i zraszaj. Pod koniec marca wystaw ją na zewnątrz, a jeśli wypuści młode przyrosty i zapowiadane są przymrozki, osłaniaj agrowłókniną.

fot. sztuka-krajobrazu.pl


sklepbatao.pl


CHOINKA W DONICY - W OGRODZIE
Iglaki z donic przesadzaj na ogrodowe rabaty w kwietniu. Obficie je podlewaj, a ziemię wokół nich wyściółkuj korą, która ochroni ją przed wysychaniem.

fot. sztuka-krajobrazu.pl
 

Komentarze

 1. Oto jest pytanie. :-) Właśnie my też mamy choinkę w donicy. Dzięki za wskazówki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Super! Wszystko wskazuje na to, że dla Ciebie napisałam ten tekst :-)

   Usuń
 2. Nigdy nie miałam na Święta żywej choinki, ale słyszałam opinie, że te w donicach potrafią w okresie świątecznym w domu urosnąć nawet 30 cm! Super sprawa ♥ A na wkopanie jej później zawsze znajdzie się jakieś miejsce.

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 cm? Super :-) Obawiam się jednak, że taka choinka nie dożyje wiosny ani w domu, ani na zewnątrz (zwłaszcza jeśli zima jest ostra) :-(

   Usuń
 3. moja w donicy ale cięta i bardzo zmarnowana więc pójdzie na kompost

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas w tym roku po raz pierwszy pojawiła się żywa choinka, a potem może wsiadzimy ja na działce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym miała ogród, na pewno kupowałabym choinkę w donicy i potem przesadzała ją do ziemi. Ale nie mam i muszę zadowolić się sztuczną albo ciętą.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza