Karesansui - suchy ogród japoński

 

 


fot. blog.casaomnia.it

Karesansui - suchy ogród japoński - urzeka spokojem, harmonią i swoistym pięknem. Kamienie udają dzikie skały w żwirowym oceanie. Wijąca się ścieżka - cieśninę pomiędzy wyspami. 

fot. gardenofzen.com


fot. httpspl.qaz.wiki

Suchy ogród japoński Karesansui, nazywany też zen, bardzo różni się od innych. Nie słychać w nim plusku wody, a roślin nie ma wcale, lub są one tylko dodatkiem do kamieni i żwiru. 
To miniaturowy (max. 10 x 30 m) krajobraz z głazów, okruchów skał i mchu, na którego styl wpływ miały idee zen. Zwykle jest asymetryczny, stworzony do kontemplacji nie do spacerów, zaprojektowany tak, by podziwiać go z określonego miejsca, najczęściej z werandy.

fot. oyakata.com.pl

fot. sharing-kyoto.com

Suche ogrody przywędrowały do Japonii setki lat temu z Chin. W XIII w. masowo powstawały przy świątyniach, by pomagać mnichom w medytacji. Stąd oszczędność środków wyrazu, brak detali i ozdób, które rozpraszałyby uwagę. 

KARESANSUI - SUCHY OGRÓD JAPOŃSKI -

ŻWIROWE FALE

Zamiast wody w Karesansui pojawiają się tak zwane suche strumienie i oczka - przestrzenie wysypane żwirem i ozdobione głazami, symbolizujące fale, nurty, wyspy. Drobny żwir grabi się w rozmaite wzory, uzyskując różne nastroje. Zgodnie z estetyką zen taka symbolika w pełni wyraża istotę mokrej szemrzącej strugi. Układanie kamieni w podobnych kompozycjach jest prawdziwą sztuką, a pielęgnacja i kontemplacja żwirowego pejzażu - formą medytacji.

fot. elpais.com

fot. morikami.org

Często stąpa się po ułożonych w żwirze płytach z kamienia, a suche strumienie pokonuje kamiennymi kładkami lub mostkami. Detale są oszczędne, zwykle to kamienne latarenki, donice, misy na wodę z jasnego kamienia.

fot. japangarden.co.uk


KARESANSUI - SUCHY OGRÓD JAPOŃSKI -

MNIEJ ZNACZY WIECEJ

Obowiązuje zasada - mniej, znaczy lepiej. Dotyczy to też roślin. Dominuje wolna przestrzeń i nieliczne akcenty roślinne umieszczone w żwirowym podłożu. Podstawą zielonej aranżacji są mszane trawniki, strzyżone żywopłoty otaczające żwirowe rabaty, czasami fantazyjnie przycięta sosna lub inna roślina (tzw. bonsai) posadzona w centralnej części ogrodu. Poszczególne kamienne wysepki często są porośnięte mchem.

fot. schamp-magazine.com


KARESANSUI - SUCHY OGRÓD JAPOŃSKI -

W STYLU MODERN

Dziś suche ogrody wzorowane na zen  - zamiast przy świątyniach – powstają przy biurowcach i nowoczesnych budynkach ze szkła i betonu. Żwir i piasek zastępuje się często szklanym kruszywem, żywopłot – murkiem gabionowym, a kamień – betonem i plastikiem. 

Kto ma niewielką działkę i dużo cierpliwości może pokusić się o stworzenie Karesansui przy własnym domu. Musi jednak porzucić nawyki europejskiego ogrodnika - zapomnieć o kontrastach, idealnym trawniku i pstrokatych nowinkach. Polubić monochromatyczne barwy i umiar, zadbać, by żaden szczegół zbytnio nie absorbował uwagi. Zgodnie z teorią umiaru, projekt jest skończony, gdy już nic nie da się z niego ująć.


fot. pinka.pl


Tekst ukaże się w majowym numerze miesięcznika "Mój Piękny Ogród"


 

Komentarze