Ogrodowe lustra - lustro w ogrodzie


www.housetohome.co.uk

Jak pozornie powiększyć mały ogród, balkon czy taras? Jedną z prostszych, choć mało popularnych metod jest stosowanie luster; umieszczone w odpowiednich miejscach sprytnie zmylą oko, podobnie jak ogromne szkła powiększające.

Ogrodowe lustro - lokalizacja w ogrodzie
Aby lustra skutecznie powiększały przestrzeń, najlepiej umieścić je na obrzeżach ogrodu tak, by można było w nich podziwiać najdalsze fragmenty zielonego wnętrza. Odniesiemy wówczas wrażenie, że ogród wcale się nie kończy, a w lustrach oglądamy jego dalszy ciąg. Lustrzana tafla zamontowana na ogrodzeniu udaje furtkę lub okno z widokiem na nieistniejącą część ogrodu za murem.
Ogrodowe lustro - sztuczki optyczne

Lustro zawieszamy na podporze, najczęściej
na murze lub ścianie ogrodzenia
. Zwierciadła zamykające ogrodową perspektywę pozornie ją wydłużają, a te na bocznych ścianach wąskiego ogródka optycznie go poszerzają. Z kolei jeśli zastosujemy dwa lustra stykające się krawędziami pod kątem prostym, ujrzymy w nich tzw. prosty obraz (a nie odwrócony, jak w pojedynczym lustrze). 
Aby wzmocnić iluzję, do lustra warto doprowadzić oczko wodne o regularnym kształcie (uzyskamy dwa razy „większą” sadzawkę) lub posadzkę o regularnym wzorze, biegnącą prostopadle do szklanej tafli (będzie się wydawać, że ścieżka nigdy się nie kończy). Starajmy się, by w naszym lustrze przeglądało się coś ładnego, np. staw, piękna kompozycja roślinna, ulubiona rzeźba itp. W żadnym wypadku nie powinny się w nim odbijać przedmioty wskazujące na fakt obcowania z iluzją. Luster nie należy też umieszczać dokładnie na wprost miejsca, z którego najczęściej podziwiamy ogród, gdyż ujrzymy w nich wówczas swoje odbicie (i czar iluzji pryśnie). 
Efekt będzie bardziej naturalny, jeżeli krawędzie szklanych tafli zamaskujemy (np. roślinami lub obramowaniem niszy w ogrodzeniu udającą ościeżnicę) tak, by były jak najmniej widoczne.


Ogrodowe lustro - warto wiedzieć:

- W ogrodach stosujemy lustra z grubego szkła ze szlifowanymi krawędziami, przeznaczone do montażu w wilgotnych pomieszczeniach. Ich tylna strona powinna być zabezpieczona farbą chlorokauczukową. Ogrodowe zwierciadło można zamówić w prawie każdym zakładzie szklarskim. 
- Szklana tafla, na którą nie pada bezpośrednio deszcz, nie będzie się zbytnio brudziła. Od czasu do czasu (np. dwa razy w roku) dobrze jest przetrzeć ją wodą z dodatkiem kilku kropli gliceryny.
Komentarze

 1. Lustro piękne :D A w ogrodzie, w którym jest woda musiałoby wyglądać genialnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda genialnie - widziałam na własne oczy :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza