Z serii obrzeża w ogrodzie - jak wykonać palisadę ogrodową?


Jak wykonać palisadę ogrodową oddzielającą trawnik od rabaty? Dziś prezentuję jeden ze sposobów, których jest oczywiście wiele. Czas wykonania - 1,5 godz.Wykończenie ogrodowej rabatki może być ładne i jednocześnie praktyczne. Klimat ogrodu tworzą przecież nie tylko rośliny, ale i wszystkie elementy uzupełniające zieleń. Doskonałym pomysłem mogą okazać się drewniane słupki, które utworzą oryginalne obrzeże oddzielające rabatę od trawnika, ułatwiające pielęgnację ogrodu - dzięki niemu ziemia z rabat nie będzie się przesypywać na trawę, a trawa przerastać między kwiaty. 
Korzystam z materiałów promocyjnych firmy Bosch, dlatego na zdjęciach widać narzędzia tej marki. Ale można oczywiście skorzystać z innych produktów i materiałów, a palisadzie nadać inną formę. Liczy się pomysł!

Lista materiałów:- Miękkie drewno do wykonania kwadratowych, drewnianych słupków o szerokości 70 mm i grubości 70 mm.
- Przezroczysta emalia do drewna stosowana na zewnątrz.
Ilość: zależy od długości obrzeża trawnika; 1 litr emalii do drewna wystarczy na około 10 metrów kwadratowych trawnika (należy przestrzegać zaleceń producenta).
- Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI marki Bosch.
- System natryskowy PFS 3000 - 2 marki Bosch.-
- Podkaszarka akumulatorowa ART 23-10.8 LI marki Bosch.
- Łopata.
- Szpadel

Krok pierwszy – cięcie słupków


Na początek należy wyciąć drewniane słupki nadając im właściwą grubość, szerokość oraz odpowiadającą nam wysokość. Podczas cięcia trzeba mocno przycisnąć drewno, tak aby pozostało nieruchome i nie spadło na podłoże. Zadanie realizujemy za pomocą bezprzewodowej wyrzynarki PST 18 Li marki Bosch. Czynność tę należy powtórzyć tyle razy, ile drewnianych słupków potrzebnych jest do ogrodowego obrzeża.

Stylizacyjna wskazówka: Warto pomyśleć o cięciu drewnianych słupków na różnych długościach. Dzięki temu rabatki zyskają niepowtarzalny wygląd. 

Krok drugi – emaliowanie słupków


Następny krok to dokładne spryskanie słupków wodoodporną emalią do drewna, która pozwoli zachować świetny wygląd ogrodowego obrzeża na wiele lat. Doskonale nada się do tego system natryskowy PFS 3000-2 marki Bosch. Dzięki niemu nakładanie emalii nie przysporzy żadnych problemów. Szczegóły dotyczące procesu natryskiwania zależą od instrukcji przygotowanej przez producenta danej emalii. Warto pamiętać, by pomalowanym słupkom dać wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie. Po kilkunastu godzinach palisada z pewnością jest już sucha (chyba, że producent emalii zaznaczył inaczej).

Krok trzeci – wykonanie rowu
Teraz można przejść do pracy ze szpadlem. Na początek należy wykopać mały rów wokół brzegu ogrodu, który będzie pasował do szerokości drewnianych słupków. Głębokość dołu powinna równać się długości łopaty, aby słupki stały stabilnie, a nie przewracały się z każdym mocniejszym podmuchem wiatru.

Wskazówka: Można wziąć pod uwagę obłożenie dołu cienką warstwą żwiru. Zapewni to większą stabilność obrzeżom i sprawi, że słupki nie osiądą w ziemi.

krok czwarty – osadzanie słupków


Czas na rozmieszczenie drewnianych słupków blisko siebie wzdłuż całego wykopu. Jeżeli mają one różną wysokość, całość nabierze dynamicznego i oryginalnego wyglądu. Pozostałe otwory należy wypełnić ziemią za pomocą łopaty, tak by obrzeża wyglądały schludnie.

I na koniec - przycinanie trawy


Idealnym narzędziem do tego celu jest podkaszarka z tzw. paskiem ochronnym, który będzie będzie przeciwdziałał uszkodzeniu drewnianego słupka, nawet jeżeli zbliżysz się do jego krawędzi.

Żródło - materiały promocyjne firmy BoschKomentarze

 1. Hmm.... ciekawie się prezentuje, fajnie może też wyglądać jak paliki byłby umieszczone w identycznej wysokości, oczywiście nie mówię że tak jest źle, ale mimo wszystko pokombinowałbym trochę w inny sposób. Lubię różne style, od strony podwórka mam rabaty z palisadami plastikowymi elasteo, w warzywniaku z kamienia, teraz szukam czegoś innego do głównego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc też wolę paliki równej wysokości... Ale nie zawsze mamy pod ręką identyczne elementy, czasem różnią się właśnie długością (zwłaszcza jeśli pochodzą z recyklingu). Wtedy może nie warto dokładać sobie roboty z przycinaniem, docinaniem i zrobić obrzeże właśnie z takich nierównych elementów. W sumie wygląda ciekawie...

   Usuń
 2. Piękna ta palisada! My własnie z mężem szukamy inspiracji, bo chcielibyśmy jeszcze zrobić coś w ogrodzie przed zimą, bo w przyszłym sezonie już wiemy, że nie będziemy mieli za bardzo na to pieniędzy, a teraz znaleźliśmy świetną ofertę darmowych pożyczek przez internet w https://www.credy24.pl/ wiec szkoda by było nie skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak jest z wytrzymałością takich obrzeży wykonanych z drewna? Czytałem gdzieś w internecie, że często ta część która jest w ziemi ulega degradacji i takie obrzeża nie są zbyt wytrzymałe. A jak one się u Ciebie sprawdzają ? Myślę właśnie nad zmianami w ogrodzie i teraz mam mętlik w głowie, nie wiem czy skorzystać z tej opcji czy raczej kupić coś z plastiku np strongeo. Szukam czegoś taniego, ale też żeby mi wytrzymało kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wytrzymałość jest średnia - 5-6 lat. Nooo, chyba że użyjesz kołków dębowych, ale są drogie i coraz trudniej je dostać :( U siebie zrobiłam palisadkę bardzo nieprofesjonalnie, z pociętych jesionowych konarów (nawet nieokorowanych) i po 7 latach jeszcze jakoś się trzyma. Z naciskiem na "jakoś", bo trochę się chwieje. Ale zrobiłam ją w mało reprezentacyjnym kąciku, więc mi to nie przeszkadza.
  Jeżeli będziesz robił drewniane obrzeże, powinieneś opalić końcówki, które będą się stykać z ziemią, nad ogniem tak, żeby powstała cienka czarna powłoka. To podobno super chroni drewno. Może pomogą Ci też porady w tym linku: http://www.kelmolis.pl/nasze-rady/zabezpieczanie-drewna-osadzanego-ziemi/
  A jeśli nie chcesz się męczyć kup sobie obrzeża z tworzywa sztucznego. Namawiam Cię na nowe obrzeża Libet-bord , koniecznie z metalową nakładką (oczywiście jeśli lubisz nowoczesne klimaty). Są piękne! Widziałam je na targach Green Days i na ich punkcie oszalałam. Najmodniejsze są nakładki chyba z kortenu, dające efekt rdzy. Wklejam dwa linki, żebyś wiedział, o co chodzi http://www.libet.pl/libet-bord/
  http://www.libet.plhttp://www.libet.pl/estetyczna-nakladka-metalowa-na-obrzeze-libet-bord/libet-bord/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nikt nie powiedział że, żeby ogród był piękny musisz dużo w niego zainwestować. Świetny i niedrogi sposób na efektywną palisadę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Prezentuje się świetnie. Przy wprawionych dłoniach (zwłaszcza do kopania) może to zająć półtorej godziny. Obawiam się, że ja bym spędziła nad tym cały dzień :D A Bosch, to Bosch, u nas w gospodarstwie też wszystko z tej fimy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie wygląda ta palisada. Mam w planach na jesieni zrobienie podobnej, więc ta inspiracja bardzo mi się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 8. świetna palisada, asymetryczna, dobrze się komponuje i nie zasłania kompozycji kwiatów

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza