Beton w ogrodzie - nawierzchnie, murki, ściany, detale

Beton, do niedawna synonim brzydoty, jest na topie. Projektanci odkryli drzemiący w nim designerski potencjał i coraz chętniej wykorzystują go w ogrodowych projektach. 


Urządzając ogród najchętniej stosujemy materiały naturalne: kamień, drewno, żwir. I nic dziwnego - łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie się starzeją. Ale niestety, kamień jest drogi, a drewno wymaga konserwacji. Dlatego coraz częściej sięgamy po beton - tani, łatwo dostępny i trwały. Tym bardziej, że nowoczesne technologie pozwalają na uzyskiwanie niesamowitego bogactwa odcieni (zależnie od użytego pigmentu) i faktur. W efekcie betonowe wyroby coraz częściej do złudzenia imitują naturalne surowce. Łatwo je też dopasować kolorystycznie do ogrodzenia, murków, elewacji domu i spośród wielu wzorów wybrać pasujące do ogrodu w każdym stylu. O modzie na beton zadecydowała też z pewnością jego duża trwałość, którą jeszcze można zwiększyć, nanosząc na jego powierzchnię odpowiedni impregnat. I fakt, że materiał ten łatwo uzyskać samemu - wystarczy wymieszać w odpowiednich proporcjach piasek, cement i wodę.

fot. Heather Smithers/Flickr

  fot. Karen Roe/Flickr 

fot. Chris/Flickr

fot. London looks/Flickr

Beton w ogrodzie - pod stopami

Beton najczęściej stosujemy na posadzkach. Zrobione z niego płyty i kostki z reguły są tańsze niż drewno czy kamień, a często do złudzenia przypominają je wyglądem. Bardzo ciekawy efekt dają np. postarzane kostki o nierównych, jakby obtłuczonych krawędziach lub bloczki podobne do łupanego kamienia. Ułożone z nich posadzki będą pasować do stylowych rezydencji, romantycznego, wiejskiego i dworkowego stylu. Natomiast przy domu o miejskim charakterze lub modernistycznej formie dobrze będą wyglądały płytki o regularnych kształtach wykończone naturalnym kruszywem kamiennym (od marmuru po granit), dzięki czemu wyglądają naturalnie i nie są śliskie po deszczu. Można się też zdecydować na płyty udające piaskowiec, trawertyn czy granit, klinkierowe płytki, na betonowy parkiet lub imitację podkładów kolejowych. Dostępne są też perforowane płyty, których otwory wypełnia się ziemią, obsiewa trawą, obsadza mchem, karmnikiem lub macierzanką. Taka nawierzchnia jest biologicznie czynna i przepuszczalna dla wody.

fot. Heather Smithers/Flickr

fot. Lan Patterson/Flickr

                   Fot. Bruk-bet                                                                                     Fot. Libet
fot. Libet

fot. Libet

Fot. Libet

  fot. Karen Roe/Flickr                                     fot. Buszrem                                              fot. Libet

Beton w ogrodzie - ścianki i donice

Nowoczesne technologie pozwalają kształtować z betonu bardzo efektowne detale, choćby kule - mniejsze i większe, o efektownej czystej formie pasującej zwłaszcza do nowoczesnych minimalistycznych ogrodów. Przyciągają wzrok, są ważnym elementem ogrodowej kompozycji. Niektóre tylko zdobią ogród, inne podtrzymują siedzisko ławki, są wodotryskiem lub fontanną. Z betonu wykonuje się też inne elementy wystroju ogrodu: palisady, obrzeża rabat, bloczki do wznoszenia murków oporowych, stopnice schodów, części ogrodzeń, fundamenty altanek. Odlewa się z niego detale, np. skrzynie na kwiaty, obrzeża piaskownic, rzeźby, fontanny, kaskady i meble. Jego plastyczność i niska cena sprawiają, że możliwości zastosowań są ogromne.
Jeżeli jednak wciąż jesteśmy zdania, że jest zbyt surowy, pomalujmy go specjalną farbą do betonu na wybrany, pasujący do otoczenia kolor, albo też zostawmy między płytami, kostkami czy bloczkami posadzek czy murków miejsce na ulubione kwiaty. 

    fot. Karen Roe/Flickr 

    fot. Karen Roe/Flickr 

fot. Libet   fot. Karen Roe/Flickr 
fot. Libet

     fot. Col Ford and Natasha de Vere/Flickr

    fot. WorldSkills UK/Flickr

fot. Flickr/Rochester Concrete Products, Karen Roe                 fot. Libet
fot. Jadar

Komentarze

 1. Ach uwielbiam betonowe dodatki! Pięknie prezentują się w ogrodzie, ale i w... domu :) Niestety betonowe kule czy donice nie są tanie. Dlatego postanowiłam sama takie wykonać. Mam nadzieję, że uda mi się nagrać filmiki, aby podzielić się z Wami moimi doświadczeniami w tym temacie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, dlaczego wszystko jest takie drogie? Betonowa kula to moje marzenie - jak ją zrobisz, koniecznie daj znać! Ja planuję zrobić donicę z cementu - może też nakręcę filmik? Powodzenia :)

   Usuń
 2. Podobają mi się aranżacje z dodatkiem betonu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też :) Beton to bardzo plastyczny materiał i można z niego robić naprawdę ciekawe detale .

   Usuń
  2. Tylko trzeba mieć talent:)

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia, ale jakoś mnie beton nie przekonuje w takiej ilości :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, beton to wciąż bardzo kontrowersyjny materiał w ogrodowym krajobrazie. Niektórzy go kochają, a inni nienawidzą.

   Usuń
 4. a ja nadal tego nie rozumiem, mi się w żadnym wydaniu nadal nie podoba :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A betonowe imitacje drewna czy kamienia? Wyglądają identycznie z oryginałem - czasami trudno odróżnić ;)

   Usuń
 5. Podoba mi się zadbany ogród. Tutaj przykop moja uwage ten kolorowy głaz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z betonu można robić różne cudeńka przykuwające uwagę, formować z niego dowolne kształty, malować na kolor, jaki się tylko chce :)

   Usuń
 6. Obecnie wybór dodatków ogrodowych jest olbrzymi także tych wykonanych z betonu. Daje to szerokie pole do aranżacji tych powierzchni. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale trzeba przyznać, że wśród tych dodatków jest sporo koszmarków. Trzeba być więc czujnym :)

   Usuń
 7. Natura to czarodziejka, nawet beton oplecie w taki sposób by był ponętny i elegancki. Schodki ku górze, moje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładny beton nie jest zły. Ważne, by utrzymać równowagę między nim, a naturą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo łądne te betonowe dodatki. Mimo to dalej jestem pasjonatką drewnianych :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie które z tych pomysłow bardzo mi się podobają

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza