Cebulowe łączki


Sadząc jesienią na trawniku cebule krokusów, narcyzów lub innych cebulowych gatunków stworzymy uroczą namiastkę górskiej hali.


Stworzenie takiej cebulowej łączki jest dziecinnie proste – na jesieni trzeba wkopać cebulki (na głębokość równą 1/3 ich wysokości), podlać i gotowe. Trzeba tylko wiedzieć, po jakie cebulki sięgnąć, znaleźć dla łączki odpowiednie miejsce w ogrodzie i umiejętnie postępować po jej przekwitnięciu.

Jakie cebulki wybrać?
Na łączkę nadają się cebule nie wymagające corocznego wykopywania: krokusów, szafirków, ranników, cebulic, śnieżyc i śnieżyczek, narcyzów, szachownic kostkowych, puszkinii i tulipanów botanicznych. Rośliny te łatwo się rozmnażają za pomocą cebul przybyszowych i nasion (szafirki, cebulice, puszkinie, ranniki). Po kilku sezonach trawnik zmienia się więc w barwny kobierzec.
Wybór miejsca
Łączka służy do oglądania, a nie do deptania. Nie należy jej więc zakładać uczęszczanych miejscach. Omijajmy również tereny okresowo podmokłe (cebulki mogą zgnić) i wymagające ciągłego koszenia. Może to być miejsce lekko zacienione, na przykład w sąsiedztwie krzewów.Sadzenie 
W miejscu gdzie mają rosnąć kwiaty, trawnika nie trzeba przekopywać. Wystarczy wykopać dołki na cebulki, na ich dno wsypać trochę ziemi kompostowej, włożyć cebulkę, przysypać ziemią kompostową i lekko ugnieść.
Gdy cebulki przekwitną
Trzeba pamiętać, że trawnik, na którym rosną rośliny cebulowe i bulwiaste, może być koszony dopiero wtedy, gdy ich liście uschną, a więc zazwyczaj w drugiej połowie maja. Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, rośliny nie zdążą zgromadzić w cebulach lub bulwach zapasów potrzebnych w następnym sezonie do dobrego rozwoju.Fot. iBulb

Komentarze

 1. Ciekawy pomysł, warto wykorzystać jeśli ma się dużo miejsca niezagospodarowanego ;) Dodatkowo urozmaicenie na początku sezonu wegetatywnego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W małym ogrodzie rzeczywiście czasem trudno znaleźć dla łączki miejsce. Ja zaaranżowałam ją pod krzewem kolkwicji na środku trawnika. Wcześniej posadziłam cebulki na murawie przy tarasie i niestety krokusy zanikły po 2 latach - to efekt zbyt wczesnego koszenia trawy po ich przekwitnięciu. Ale trudno jest nie strzyc trawy przy tarasie, na którym latem toczy się życie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy wpis. U babci na wiosce jest dużo wolnego miejsca, ale dość mocno nasłonecznione. Więc nie wiem czy coś tam wyrośnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cebulowe wyrosną na pewno - posadź jesienią cebule i wiosną będzie pięknie!

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i przydatne informacje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja marzę o takim ogrodzie. Chociażby malutkim. Może kiedyś. Wtedy na pewno zasieję mnóstwo kwiatów! Prześliczne zdjęcia i cenne informacje! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) Możesz spróbować na balkonie albo w doniczce :) Ale to jednak nie to samo...

   Usuń
 5. Mam krokusy wykopalam bo były w złym miejscu posadzone za tulipanami a powinny byx przed i to teraz je sadzic tak ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups, sorry, że się tak długo nie odzywałam, ale dopiero teraz zauważyłam Twój komentarz. Cebulki krokusów powinnaś posadzić jesienią - we wrześniu i w październiku.

   Usuń
 6. Piękne ogród. I sporo pracy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę trzeba się pomęczyć z sadzeniem cebul, ale potem już same rosną :) Tylko niektóre cebule warto wykopywać, bo z roku na rok słabiej kwitną L(

   Usuń
 7. mam takie na trawniku w rodzinnym domu - oboje rodzice to inżynierowie ogrodnictwa :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Planuję to zrobić tej jesieni! :) Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce, ale liczę na piękne widoki :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Niby proste, ale imponująco wygląda efekt końcowy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pewnie gdybym miał trawnik, tobym posadził, ale nie mam nawet balkonu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W donicy też możesz urządzić minimini łączkę cebulową :)

   Usuń
 11. Jak to pięknie wszystko wygląda. Wiosna w pełni, świat zaczął oddychać, a my zamknięci w domu ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Jejku, jak to pięknie wygląda! Aż chce się człowiekowi sprawić sobie taki ogród <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam naturę! Przepiękne zdjęcia 🥰

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza