Czosnek ozdobny Globemaster - czyli cebula z niespodzianką

W zeszłym roku kupiłam sporą cebulkę tulipana – wiosną miał z niej wyrosnąć fioletowy kielich. Jakież było moje zdziwienie, kiedy wystrzeliła z niej kula – i to nie byle jaka, bo czosnku odmiany Globemaster. Taki zakup to jak wygrana w totka!

Mój dziadek wielokrotnie powtarzał, że ogrodnictwo to wielka przygoda. Patrząc na olbrzymią głowę czosnku pomyślałam, że miał sporo racji. Moje emocje rosły proporcjonalnie do jej wielkości. Najpierw była zielona i mała, potem wielka, większa, i wreszcie największa – jak w książce Niziurskiego.

Wielka - większa - największaOzdobne czosnki to jedne z najpiękniejszych roślin wczesnego lata. Wielkość, barwa i kształt ich kwiatów zależy od odmiany. Aż trudno uwierzyć, że gigantyczny czosnek olbrzymi to bliski krewny drobnego czosnku jadalnego. A jednak to prawda! Warto je polecić ogrodnikom ceniącym rośliny odporne i łatwe w uprawie. 
Fantastyczne jest połączenie żółtego czosnku złocistego i różowego kazachstańskiego. Zjawiskowe są też niebieskie kule czosnku błękitnego i kwiatki czosnku Krzysztofa, w formie ażurowych gwiazdek. Niesamowity jest również  czosnek Hair o kwiatostanach, które wyglądają jak… rozczochrane główki! No i czosnek olbrzymi (wysoki na 1,5 metra), o imponujących fioletowych kulach kwiatów. A na amatorów mniejszych form czekają mieszanki drobnych czosnków ozdobnych. Wystarczy posadzić je na trawniku, aby uzyskać zwarty kobierzec białych, złocistych, różowych i fioletowych kwiatów w rozmaitych odcieniach.

Czosnek ozdobny - Globemaster

Największe kwiaty ma jednak czosnek Globemaster - kule jego kwiatów, złożone są z około 1000 gwiazdkowatych kwiatków, osiągają średnicę 20 cm! Widać go więc z daleka, tym bardziej, że dorasta do 120 cm. Wymaga ciepłego, słonecznego i osłoniętego stanowiska, gleby lekkiej, piaszczysto-gliniastej. Zimą podobno dobrze jest go lekko okryć, ale ja nie okrywałam i przeżył. Sadzimy go na jesieni (IX - X).
Czosnek ozdobny Globemaster ładnie wygląda solo i w grupach. Warto jednak pamiętać, że jego liście, podobnie jak u innych czosnków, dosyć szybko tracą na urodzie i już w czerwcu zaczynają zasychać. Ale zasuszone kule kwiatostanów nadal zdobią ogród – nawet jeszcze zimą. Pięknie wyglądają też w bukietach. W 1995 roku odmiana Globemaster została wyróżniona nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).Kilka czosnkowych kompozycji:
Kilka czosnkowych bukietów:

I kilka czosnkowych odmian:Zdjęcia: iBulb, Blogrodowo
Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. To jedna z bardziej efektownych roślin. Nie kwitnie długo, ale zasuszone kwiatostany też pięknie wyglądają w ogrodzie :)

   Usuń
 2. Własnie mam zamiar taki posadzić jesienią.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo podoba mi się ten czosnek, zawsze gdy go widze to się nim zachwycam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :) Według mnie to jeden z najpiękniejszych kwiatów. W czasie kwitnienia jest fantastycznym, mocnym ogrodowym detalem

   Usuń
 4. Hah, kiedyś zauroczyły mnie te kwiaty i kupiłam je w prezencie na dzień mamy. Jakie było moje zdziwienie kiedy powiedziała ze to czosnek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, ze się ucieszyła? Warto czasem odejść od sztampy - goździka czy pąsowej róży :)

   Usuń
 5. W dodatku można go suszyć i zimą z nasionkami wyglada równie pięknie ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Tak, zasuszone wyglądają bardzo ciekawie - mam ich sporo w wazonie. Co roku ścinam je w ogrodzie i wstawiam do wazonów nowe :)

   Usuń

Publikowanie komentarza