Ogród zimowy - raj pod szkłem

fot. Solarlux
Ogród pełen kwiatów, choć za oknami zima? Czemu nie! Ogród zimowy, zwany też oranżerią,  to prawdziwy raj pod szkłem.

fot. ogrodyzimowe.pl
fot. drutex
Ogród zimowy -  szklany salon pełen zieleni, z widokiem na ogród - to marzenie wielu z nas. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jego budowie zastanówmy się, do czego ma służyć: być lokum dla ciekawych roślin czy przedłużeniem salonu, chroniącym dom przed nagrzewaniem w lecie, zaś zimą - przed wychładzaniem? A może ogród zimowy ma być tylko sezonową przechowalnią ogrodowych ciepłolubnych okazów? Od tego zależy wybór rodzaju konstrukcji ogrodu zimowego i jej umiejscowienie.

fot.passivlux.com
fot. Solarlux
Ogród zimowy - w dobrym miejscu
Ogród zimowy można zbudować na planie kwadratu, prostokąta lub wielokąta, przykryć jednospadowym lub łamanym dachem. Zwykle lokujemy ogród zimowy na wysokości gruntu, czasem "zawieszamy" (np. nad garażem) lub wybieramy piętrowy model. Najlepiej, żeby przylegał do wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej ściany domu (ogród zimowy będzie wówczas odpowiednio oświetlona). Ściany oranżerii wystawionej na południe są mocno nasłonecznione, latem trzeba ją więc zacieniać i wentylować jej wnętrze. Lokalizacja ogrodu zimowego od północy jest najmniej korzystna z uwagi na brak promieni słonecznych. O ile latem może to być przyjemne, o tyle jesienią i zimą będzie tam zbyt ciemno i dla nas, i dla roślin.

fot. Solarlux
fot. caulfieldcompany.co.ukconservatories
fot. hatex.pl
Ogród zimowy - ciepły czy zimny
Tak naprawdę na miano ogrodów zimowych zasługują całoroczne ogrzewane oranżerie, gdyż w mroźne dni mogą z nich korzystać nie tylko rośliny, ale i domownicy. Ich szklane ściany chroniące przed mrozem, deszczem i wiatrem są jednak bardzo ciężkie (ogród o pow. 20 m2 waży średnio 1,5-2 tony!). Dlatego taki ogród zimowy wymaga solidnych fundamentów i nie może być wznoszone na balkonach.
Tak szczelny szklany klosz wymaga wentylacji i cieniowania. W słoneczny dzień temperatura we wnętrzu ogrodu zimowego może wzrosnąć nawet do 50°C! Potrzebne są więc specjalistyczne urządzenia poprawiające jakość życia. Taki ogród zimowy jest drogą inwestycją, ale dzięki niemu zmaleją wydatki na ogrzewanie domu. W nocy i w pochmurne dni drzwi do domu pozostają zamknięte, ale kiedy oranżeria nagrzeje się w słońcu, wystarczy je uchylić, by ciepło przeniknęło do sąsiednich pomieszczeń. Szklana przybudówka odgrywa więc rolę akumulatora ciepła i dodatkowego kaloryfera.

fot. przybylski.net.pl
Natomiast ogród zimowy typu zimnego to bardziej królestwo roślin niż ludzi. Kwiaty mogą z niego korzystać przez cały rok, my zaś tylko w sezonie (o ile nie dogrzejemy jej wnętrza). Ściany takiego ogrodu zimowego często wznosi się z pojedynczych szyb, niekiedy z poliwęglanu. Nie są więc ciężkie i można nimi zabudowywać tarasy, a nawet balkony.

fot. thefreepatriot.org
fot. deavita.fr
fot. raviraj.club
Ogród zimowy - pełen komfort
W ogrodzie zimowym zwykle wypoczywamy wśród roślin, ale można w nim też urządzić salon, jadalnię, gabinet... Jak go wyposażyć, żeby miło było w nim przebywać? Duże znaczenie ma dobór rolet, markiz, zasłon, które dają cień i zapewniają intymność po zmroku (mogą być sterowane fotokomórką mierzącą natężenie światła, odsłaniającą i zasłaniającą szyby). Ważny jest też wybór podłogi ogrodu zimowego. Przeważnie decydujemy się na praktyczne płytki ceramiczne, ale efektowne jest też drewno i kamień. W całorocznym ogrodzie zimowym mogą to być płyty granitu czy marmuru, a w sezonowych - kostka brukowa. Oświetlenie dobrane do wystroju pozwoli korzystać z ogrodu zimowego również po zmroku. Do tego wygodne meble (np. z drewna,  metalu, modnego technorattanu), fontanna czy małe oczko wodne - i ogród zimowy gotowy.

fot. Alpina_Design
fot. prodeck


fot. Alejandro Bayer Tamayo_flickr
Ogród zimowy - rośliny do zimnej oranżerii
W półcieniu: bluszcze (o zielonych liściach), datura, fuksja, paprocie, azalia, araukari, cyklamen, granatowiec, kamelia, kolumnea, kordylina, pierwiosnek kubkowaty, sansewieria, solejrolia, oleander.
W słońcu: agawa, bugenwilla, cytrusy, kaktusy, kawa, laur, oleander, oliwka, wilczomlecz, wawrzyn szlachetny, granatowiec, zaślaz (klonik).

fot. ashleigh290_flickr
fot. Joan Simon_flickr
Ogród zimowy - dobra rada
Powierzchnia oranżerii nie powinna być mniejsza niż 10 m2 (pełen komfort zapewnia 15-25 m2). Pozwolenie na budowę ogrodu o powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie jest wymagane. Wystarczy zgłoszenie w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.


fot. balmar.pl
fot. Solarlux

Komentarze

 1. Przy Twoim wpisie totalnie odpłynąłem... Ogród zimowy to marzenie wielu z nas - tak, moje też i właśnie mi o tym przypomniałaś! :)
  Jest na co zbierać pieniądze i co planować w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że odpłynąłeś... :) Mam nadzieję, że na tym się nie skończy i już wkrótce pokażesz nam swój własny raj pod szkłem :)

   Usuń
 2. ogród zimowy to mój must have w nowym domu :) uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Można się rozmarzyć... :) Mam nadzieję, że kiedyś doczekam się swojego

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem na etapie wymyślania swojego wymarzonego domu i myśle, że bardzo chętnie zainwestowałabym w taki zimowy ogród. Prezentuje się cudownie i to z pewnością idealne miejsce na zimowe wieczory.
  Piękne propozycje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. I z góry Ci zazdroszczę upojnych wieczorów w zimowym ogrodzie :)

   Usuń
 5. Uwielbiam ogrody zimowe, jeżeli kiedykolwiek będę miała dom, to na pewno bym sobie taki urządziła :) Przykłady na zdjęciach, które pokazałaś, są przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Miejmy nadzieję, że się doczekasz domu i takiego zimowego salonu :)

   Usuń
 6. Ależ to pięknie wygląda.... pomarzyć o takich wnętrzach...
  Wszystkiego dobrego w 2019 roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Życzmy sobie, aby wszystkie nasze marzenia się spełniły - nie tylko te o zimowym ogrodzie ;)

   Usuń
 7. Ten ogród zimowy pełen palm w wykonaniu firmy Przybylski jest prze kotem :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza