Ogród naturalistycznyMieszkasz poza miastem, lubisz swobodę i prostotę? Zdecyduj się na ogród naturalistyczny – prosty w obsłudze, pełen malowniczych zakamarków. 


Ogród naturalistyczny czerpie pomysły z natury, zdaje się być nie tknięty ręką ogrodnika. Jest idealnie wpisany w krajobraz: na leśnej działce przypomina polanę, a położony wśród pól - łąkę kwietną. Rosną w nim gatunki przybyłe z najbliższej okolicy (np. stokrotka, cykoria podróżnik), gdzie indziej uznawane za chwasty. W naturalistycznym ogrodzie czują się jak w domu, nie wymagają więc specjalnej opieki.
Aby założyć ogród naturalistyczny często wystarczy tylko korekta istniejącego zestawu roślin i lekkie uporządkowanie przestrzeni.


Ogród naturalistyczny - założenia projektu
Ogród naturalistyczny przenika się z otaczającym krajobrazem. Lepiej nawet, żeby nie miał granic, czyli ogrodzenia. Jeżeli już, wystarczy prosty płot z drewna lub kamienia. Elementy małej architektury wznoszone są z naturalnych materiałów (drewna, kamienia, cegły, żwiru), a kamienie, pnie i głazy ułożone są tak, by wyglądały, jakby upadły tutaj same.


Tworząc ogród naturalistyczny trzymaj się kilku zasad:
- umiejętnie wpisz go w krajobraz, nie ingeruj zanadto w świat natury.
- zadbaj o luźną formę nasadzeń, swobodną kompozycję, brak wyraźnych granic - posadź rodzime gatunki roślin, występujące w okolicy.
- unikaj jaskrawych kolorów – kompozycja ma być raczej monochromatyczna, z barwnymi akcentami (np. kwiatów).
- zrezygnuj z trawnika na rzecz łąki kwietnej i roślin okrywowych
- stosuj tylko naturalne materiały
- zbiorniki wodne mają wyglądać jak naturalne stawy, strumienie i kaskady
- ścieżki, placyki i inne nawierzchnie powinny przepuszczać wodę, wyłóż je więc starym brukiem, cegłą, drewnem, wysyp ziemią, żwirem lub korą
- ogród naturalistyczny ma być przyjazny dla zwierząt, roślin i owadówOgród naturalistyczny - polecane rośliny
W naturalistycznym ogrodzie zrezygnuj z egzotycznych gatunków na rzecz swojskich roślin zdrowo rosnących u sąsiadów i w okolicy. Zapomnij o okazach szczepionych na pniu i formowanych, o żywopłotach i rabatach „od linijki” czy o angielskim trawniku. Przy płocie posadź drzewa rosnące w okolicy, w cienistym miejscu - niezapominajki, paprocie, zawilce i bodziszki, a w słońcu - tawułki, astry, rozchodniki. Stwórz w ogrodzie malownicze zagajniki, wrzosowiska, skalniaki (jeśli tylko pasują do siedliska) oraz miejsca przyjazne dla zwierząt -  na przykład w bezpiecznych i gęstych zaroślach ptaki założą gniazda. Staraj się o różnorodność gatunków, sadź rośliny o jadalnych owocach lub nasionach (dla ptaków) i miododajne (dla owadów). 


Wykaz roślin:
drzewa: brzozy, jesiony, buki, dęby, graby, lipy; krzewy: trzmieliny, głogi, kaliny, dzikie róże, derenie; pnącza: winobluszcze, powojniki; byliny, rośliny sezonowe: krwawniki, jeżówki, lawenda, fiołki, zawilce, przylaszczki, konwalie, barwinki, bodziszki, chabry, monardy, nawłocie, dziurawce, dzielżany, rozchodniki, dzwonki, maki, dziewanny, słoneczniki, trawy.


Ogród naturalistyczny - pielęgnacja
Ogród naturalistyczny nie wymaga uciążliwej pielęgnacji – rośliny dobrze dobrane do warunków rosną bujnie i zdrowo. Ogrodnik stara się je tylko trzymać w ryzach. Nie trzeba też podlewać i kosić trawników (łąkę kwietną kosimy 2 razy w sezonie), ogrodu w zasadzie się nie nawadnia. Jeżeli już, to troskliwie zbieraną deszczówką. Ogród naturalistyczny ma niewielkie wymagania glebowe, a ziemię użyźnia się w nim kompostem i obornikiem. Nie stosuje się też chemii – ze szkodnikami pomogą się uporać ptaki i owady.
fot. blogrodowo

Komentarze

 1. Piękny! Niektóre aspekty baaardzo mi się podobają. Ja nie lubię babrać się w ziemi więc i nie lubię ogrodów ani kwiatów doniczkowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to wszystko jasne 😄 ogród naturalistyczny to coś w sam raz dla Ciebie 😊

   Usuń
 2. Ogród kwiatowy mam w podobnym stylu. Dzięki temu minimalizuję czas spędzony na plewieniu chwastów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy ogród i od kilku lat staramy się uzupełniać go o nowe rośliny. Teren jest dość spory, więc jest co robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę powodzenia! Urządzenie dużego ogrodu to wcale nie jest łatwa sprawa - ja mam mały i nieźle się przy nim napracowalam. Ale za to potem jest super ❤ Zwłaszcza jak się ogrodu (i siebie) nie zamęcza nadopiekuńczością 😉

   Usuń
 4. Piękny ogród. Wspaniale zaaranżowany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzy mi się malutki domek z dużym ogródkiem, kiedyś na pewno będę taki mieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknhy, lubię takie ogrody, jest gdzie schowac się przed oczami ludzi :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super ogród, i jeszcze bym dodał domek Hobbita!

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudownie. Mój ogród to obraz nędzy i rozpaczy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podziwiam, że ktoś tworzy takie rzeczy :) u mnie tylko trawnik ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Śliczny ogórd. Chciałabym, aby mój tak wyglądał, bo narazie woła o pomstę do nieba :(

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza