Podwyższone rabaty i grządki




fot. Local Food Initiative/flickr


Podwyższone rabaty zdobią ogród i ułatwiają jego pielęgnację. Pełnią w nim funkcję ogromnych donic, idealnych do uprawy roślin użytkowych i ozdobnych. 



fot. Tchibo

Wyniesione rabaty to dobry pomysł, polecany zwłaszcza do małych ogródków. Pomagają bowiem zorganizować ciasną przestrzeń. Odpowiednio wykonane łączą też jej wszystkie elementy w całość – wystarczy wznieść je z takich samych materiałów, co podmurówki, ogrodzenia, murki i posadzki. 

fot. Ogrodosfera.pl

Podwyższone rabaty - ogród w dużych donicach

Poza tym pełnią w ogrodzie funkcję dużych donic, które wypełniamy dowolnym podłożem, co uniezależnia nas od miejscowego gruntu. To ważne, zwłaszcza gdy ziemia jest bardzo uboga, a działka często zalewana. Poza tym rośliny posadzone na takich piedestałach stają się lepiej widoczne, a ścianki konstrukcji chronią je przed psami, kotami i trzymają w ryzach ekspansywne gatunki. Wyniesione grządki są też świetnym rozwiązaniem na tarasach, balkonach i w innych miejscach nie mających styczności z gruntem, zamieniając je w oazy zieleni. 

fot. hochbeet-akazienholz

Podwyższone rabaty - pielęgnacja bez wysiłku

Podwyższone rabaty - wygodne rozwiązanie
Przede wszystkim jednak rośliny posadzone na podwyższeniu łatwiej jest pielęgnować – ogrodnik nie musi się nisko schylać przy pieleniu, podlewaniu i innych zabiegach, a ziemia i ściółka nie przesypuje się na trawnik czy ścieżki. Na takich rabatach można uprawiać zarówno rośliny użytkowe, jak i ozdobne. Aby wyglądały ciekawie, na obrzeżach posadźmy gatunki płożące i o zwieszających się pędach, które optycznie zmiękczą ściany skrzyń i murków.

Warto wiedzieć:
Standardowa wysokość podwyższonej rabaty to 40-60 cm, czasem jednak trzeba wznieść wyższą konstrukcję (np. dla osób starszych, poruszających się na wózkach). Jeśli zaś chcemy pielęgnować ją na stojąco, powinna mieć wysokość 85-110 cm. Zasięg naszego ramienia to 55-60 cm, ale najwygodniej sięgać nie dalej niż 35-40 cm. Dlatego jeżeli do rabaty jest dostęp z obu stron, powinna mieć szerokość do 100-120 cm, a gdy z jednej strony - do 60 cm.

fot. Semmelrock
fot. OBI

Podwyższone rabaty - zrobić czy kupić?
Najprościej ograniczyć rabatę obrzeżem z belek czy desek. Można je też wylać z betonu, wznieść z gotowych bloczków i pokryć wybraną okleiną, wymurować z cegły lub ułożyć z kamienia - najlepiej bez użycia zaprawy (rośliny będą mogły przerastać). Wcześniej jednak warto się udać do sklepu - na rynku jest bowiem wiele gotowych konstrukcji i różnorodnych materiałów idealnych do budowy wyniesionych grządek.    



 fot. vidaXL i puczynski.pl



fot. brukbet





Komentarze

  1. Pokaże mamie, ostatnio myślała co by tu jeszcze w ogrodzie zrobić :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Konieczxnie musze dac namiar kolezance na ten post, ona wciąż mi pokazuje różne skrzynki, podesty dla roślin, a ja się zastanawiam czy to nie przesusza bardziej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te skrzynie przeważnie mają zainstalowany system nawadniania, więc ten problem raczej odpada :)

      Usuń
  3. Ogród to świat mojej mamy mogła by tam być godzinami pokaże jej napewno

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie rabaty mogłyby spodobać się mojej mamie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super ułatwienie w ogrodzie :) będę musiała o tym pomyśleć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatne dla każdego kto ma swój ogród :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ma jeszcze jedna zaletę - nie rozkopie ich tak szybko pies i żaden kret!

    OdpowiedzUsuń
  8. Piękne cuda pokazujesz, aż żałuję, że nie mam gdzie takiego cuda u siebie postawić. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajny pomysł, można go zawsze wykonać w ogrodzie tam gdzie mamy jeszcze miejsce:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny i bardzo innowacyjny pomysł.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny pomysł, a przy tym pięknie wygląda! Full pakiet <3

    OdpowiedzUsuń
  12. Ale trafiłam na wpis! Cos dla mnie! Mąż kilka dni temu przyszykował mi ze starej piaskownicy dzieci podwyższona grządkę :)

    OdpowiedzUsuń
  13. My będziemy robić na dniach takie podwyższone grządki. Długo myślałam jak ugryźć temat własnych warzyw, bo mój pies nie patrzy gdzie idzie i depcze wszytko po kolei. Więc takie grządki są dla nas idealnym rozwiązaniem :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ostatnio czytam trochę o drzewach i zastanawiam się, co same rośliny myślą o takich rabatach i czy jest to dla nich na pewno dobre :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz