Beton architektoniczny - efekt na mur beton

fot. Flickr/Karen Roe

Każdy, kto zagląda na mój blog wie, że kocham beton architektoniczny miłością odwzajemnioną. Chcecie wiedzieć dlaczego?


fot. vhct.pl

Beton architektoniczny jest na topie! Projektanci odkryli drzemiący w nim designerski potencjał i coraz chętniej wykorzystują go w projektach. W efekcie beton architektoniczny jest prawie wszędzie! I to w wersji 3D i 2D. 

Beton architektoniczny 3D i 2D

We wnętrzach króluje beton architektoniczny przestrzenny, w postaci paneli 3D. W ogrodach częściej spotykamy gładki beton 2D - wykładamy nim alejki, wznosimy z niego altany, ogrodzenia, elewacje, robimy donice. Można też łączyć ze sobą beton architektoniczny 3D i 2D - efekty bywają genialne!


fot. Flickr/Karen Roe

Beton architektoniczny - I like it

Za co lubię beton architektoniczny? Za jego industrialny charakter i stonowane szarości. Za elegancki wygląd i fakt, że nie trzeba go malować ani tynkować. I za to, że raczej nie zawodzi - jest trwały na mur beton! Uwielbiam prostą formę i nowoczesne ogrodowe aranżacje - a do nich beton architektoniczny pasuje jak ulał :-) Nie jest to materiał dla romantycznych dusz i do wiejskich czy stylowych ogródków.  


Beton architektoniczny - elewacje

Na elewacjach naszych domów wciąż królują tynki. Owszem, są tanie, ale niezbyt trwałe, łatwo się brudzą i pękają. A elewacyjny beton architektoniczny to materiał do zadań specjalnych! Jest odporny na kaprysy aury i urazy mechaniczne - płyty produkowane przez czołowe firmy (np. VHCT) mają 30-letnią gwarancję. Poza tym beton architektoniczny doskonale komponuje się z  cegłą, drewnem, kamieniem i szkłem - świetnie wygląda w towarzystwie dużych przeszkleń, które dodają mu lekkości. 

Beton architektoniczny - nowoczesne donice

Donice z betonu architektonicznego przeważnie mają stonowane barwy i proste formy kwadratu czy prostokąta, dzięki czemu łatwo wtopią się w każdą aranżację - zarówno we wnętrzu, jaki na tarasie czy w ogrodzie. Ich spory ciężar jest raczej zaletą - sprawia, że są stabilne i nawet najwyższych nie przewróci wiatr. Lecz z drugiej strony trzeba starannie przemyśleć dla nich miejsce, gdyż przesuwanie wypełnionych ziemią pojemników nie jest łatwe. Z uwagi na ciężar większych betonowych donic lepiej też nie stosować na balkonach. Natomiast modele z systemem nawadniania, zapewniającym roślinom stały dostęp wody, to prawdziwy strzał w 10! Posadzone w nich drzewa i krzewy pobierają tyle wody, ile potrzebują, a my nie musimy się martwić ich regularnym podlewaniem.

  Beton architektoniczny - po czym stąpać?


Beton architektoniczny na dobre wkradł się też  na posadzki tarasów, ogrodowych placyków i ścieżek. Można po nim przejść suchą stopą i bez poślizgu - płyty stosowane pod gołym niebem mają bowiem szorstką fakturę i są mrozoodporne. Niestety, beton architektoniczny nie jest materiałem tak ciepłym, jak drewno, po którym miło stąpać gołą stopą. Poza tym, podobnie jak kamień, szybko się nagrzewa - w słonecznych miejscach lepiej więc stosować jasne betonowe płyty, odbijające promienie słońca.


Beton architektoniczny - altany i ogrodzenia

Lubisz odpoczywać na świeżym powietrzu, popijać kawkę wśród kwiatów i od czasu do czasu skryć się przed światem? To wszystko znajdziesz w altanie. Przeważnie budujemy ją z drewna, ale jeśli zdecydowałeś się na obiekt murowany, na jego ścianach też możesz zastosować beton architektoniczny. Produkuje się z niego również bloczki ogrodzeniowe. Systemy modułów bloczkowych, zwłaszcza w połączeniu z aluminium lub stalą, pozwalają na szybkie i łatwe stworzenie modnego, nowoczesnego ogrodzenia na lata. 

fot. vhct.pl 

Komentarze

 1. Te ściany prezentują się bardzo efektownie - choć jednocześnie trochę "zimno". Trzeba lubić taki styl, jak dla mnie bardziej nadaje się do przestrzeni publicznych niż do domu czy mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Betonowe ściany zawsze bardzo mi się podobały. Bardziej pasują mi jednak do pomieszczeń biurowych/publicznych niż do domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że jestem przyzwyczajona do ciepłych odczuć w pomieszczeniach, raczej nie polubiłabym się z betonem, ale przykładowo jedną ścianę w jakimś pomieszczeniu mogłabym tak urządzić dla sprawdzenia jak się bym czuła. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. odczarowałaś mi beton, uważałam, ze jest zimny i bezduszny, a tu proszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. no proszę a w powszechnej świadomości opanowała nas "betonoza" i to jest złe

  OdpowiedzUsuń
 6. Beton w ogrodzeniach, tarasach, w ogrodach, ewentualnie w holach.. Mnie interesują te dwie owalne donice w piaskowym deseniu - przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
 7. Do mnie nie przemawia, ale to zboczenie zawodowe... Ale rozumiem, że są osoby, którym się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mega fajnie to wygląda, tak surowo ale i doniośle zarazem

  OdpowiedzUsuń
 9. W domu wydaje mi się, że nie chciałabym mieć zimnego betonu, lubie przytulne wnętrza, ale już ogród to inna sprawa

  OdpowiedzUsuń
 10. Wędrówki po kuchni4 kwietnia 2020 09:20

  Ja zdecydowanie wolę zieleń, bo dziś wszystko się betonuje, ale każdy z nas jest inny i to jest piękne

  OdpowiedzUsuń
 11. Tez uwielbiam. Można Zrobić z niego cudowne aranżacje

  OdpowiedzUsuń
 12. Super artykuł! Beton architektoniczny doskonale sprawdza się również we wnętrzach. Idealnie wpisuje się w surowe, loftowe aranżacje. Ostatnio w wielu miejscach można napotkać donice z betonu, które doskonale podkreślają piękno rośliny. :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza