Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe - kwiaty na cały sezon


fot. Pelargonium for Europe

Jeśli chcesz, by Twój balkon przez całe lato tonął w kwiatach, posadź na nim najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe: od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiaty na cały sezon - to jest to!

fot. Flora Dania

 
fot. Pelargonium for Europe

Zależy Ci na jednorazowym obsadzeniu skrzynek, bo a) nie masz czasu, b) brak Ci funduszy? Masz tak jak ja! Sięgnij po najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe, to znaczy od posadzenia wiosną (przeważnie w połowie maja), aż do listopadowej szarugi, a nawet pierwszych przymrozków. 

fot. Maja Dumat/flickr

Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe - jak je uprawiać?

Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe to m. in. pelargonia, petunia, begonia, niecierpekDo takich rekordzistów należy wiele popularnych jednorocznych gatunków, doskonale czujących się w skrzynkach i donicach, np.  Pamiętaj jednak, że żadna z tych roślin nie będzie długo i obficie kwitła, jeśli nie zapewnisz jej odpowiedniej ilości pokarmu i wody. Do dyspozycji mają przecież tylko małą ilość podłoża w doniczce. Obficie kwitnąc dość szybko wyczerpią zawartą w ziemi wodę i składniki pokarmowe. Dlatego regularnie je podlewaj i dokarmiaj nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących. 
Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe z reguły najlepiej się czują w słonecznych miejscach, ale właściciele północnych, zacienionych balkonów też nie są bez szans.


Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe - w promieniach słońca

fot. weisserstier/flickr

fot. Flora Dania

Najłatwiej zaaranżować balkon słoneczny przez większą część dnia, co odpowiada większości kwiatów balkonowych. Słońce kochają pelargonie rabatowe i zwisające, obsypane kwiatami często nawet do pierwszych mrozów. Kolejne najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe to petunia, wraz ze wszystkimi swoimi odmianami, klonami i mieszańcami (np. petunia ogrodowa, kaskadowa ‘Million Bells’, surfinia), drobnokwiatowe bakopy i uczepy, a także dostojna sundavilla i wdzięczna werbena (ogrodowa i patagońska). Rekordy bije również słoneczna aksamitka i delikatna lobularia o drobnych kwiatkach. Do jesiennej słoty nie tracą urody koleusy o bajecznie kolorowych liściach, pokryte srebrzystymi włoskami kocanki i nieco potargane trawy ozdobne.

fot. weisserstier/flickr

fot. Pelargonium for Europe

fot. Pelargonium for Europe

fot. Plantpol

Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe będą się dobrze czuły na Twoim słonecznym balkonie, jeśli posadzisz je w dużych i jasnych pojemnikach - te ciemne absorbują promienie słoneczne i ziemia w nich zbyt szybko się nagrzewa i wysycha. Pamiętaj też o regularnym i obfitym podlewaniu, najlepiej rano lub wieczorem. W upalne słoneczne dni najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe mogą być  narażone na poparzenia, dlatego cieniuj je rozwijając markizę lub rozkładając parasol.

fot. Maxwell Hamilton_flickr

Najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe - w cieniu i półcieniu

fot. Flora Dania

Na zacieniony i półcienisty balkon zaproś najdłużej kwitnące kwiaty balkonowe, którym brak słońca aż tak bardzo nie przeszkadza. Niekwestionowaną królową cienia i półcienia jest begonia bulwiasta i dostojna fuksja o kwiatach podobnych do kolczyków. Pamiętaj też o wdzięcznych niecierpkach, błękitnym żeniszku meksykańskim oraz o lobelii przylądkowej. Balkonowym kompozycjom z pewnością doda uroku zwieszający się bluszczyk kurdybanek o pstrych biało zielonych listkach. W gorszych warunkach świetlnych można też uprawiać sundavillę, ale będzie mniej obficie i krócej kwitła niż okazy uprawiane w słońcu. 

fot. Spencer Means/flickr

fot. Flora Dania

Fot. Maja Dumat/flickr

Ziemia w doniczkach na zacienionym balkonie nie przesycha zbyt szybko, więc roślin nie trzeba intensywnie podlewać nawet podczas upalnego lata. Ale uwaga! Nie zapraszaj na północny balkon roślin o kolorowych liściach – będą się słabiej wybarwiać, a nawet mogą obumierać.

fot. Rina Pitucci/flickr

Komentarze

 1. Świetny wpis :?D sama coś wiem o uprawie ogrodu :) uwielbiam to

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładne zdjęcia. Chciałabym takie kwiatki u siebie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie znam i większość mam w swoim ogrodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że bardzo dużo pracy włożyłaś w ten post, tak pod względem merytoryki jak i oprawy graficznej. Dla koneserów ogrodnictwa post jest idealny.

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas pelargonie i begonie:) Kwitną jak szalone i cieszą oczy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie interesuje się kwiatami balkonowymi, a jednak te rosnące najdłużej znała . Piękne zdjęcia i śliczne miejsce.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. No i to jest post idealnie dla mnie! Mam na balkonie kilka kwiatów i nie wyglądają tak pięknie i bujnie jak na Twoich zdjęciach. Koniecznie muszę się obkupić w te kwiaty, bo marzy mi się taki balkon w kwiatach!

  Zapraszam: http://czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam dobrze te kwiaty ;) U nas jednak można znaleźć inne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wędrówki po kuchni24 lipca 2020 06:28

  Bardzo ładne zdjęcia. Znam wszystkie te kwiaty, kilka z nich mam w ogrodzie z przewagą surfinii

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie są kwiatki i w ogrodzie, i pod domem, przed domem, no i w doniczkach obowiązkowo. Z jednymi uprawa idzie mi lepiej, z drugimi gorzej. Ale ciągle sie uczę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie się prezentują te Twoje kwiaty. Też marzę o takich pięknych kwiatach. Teraz zamówiłam na stronie sklep.natureum.pl/ naturalne nawozy które mam najdzie że sprawią że te moje kwiaty i roślinki staną się piękniejsze. Bardzo fajna oferta jest na tym sklepie. Zajrzyjcie koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem pięknie w ogrodzie prezentuje się styl prowansalski. Jeżeli też lubicie taki styl to poczytajcie więcej o tym, jakie meble oraz dodatki wybrać do takiego ogrodu: https://gniewkowo.eu/pl/641_materialy_partnera/4184_ogrod-w-stylu-prowansalskim-jakie-kwiaty-meble-oraz-dodatki-wybrac.html.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza