Kolkwicja chińska - jak obłok

 

fot. blogrodowo

Kolkwicja chińska najpiękniej wygląda w drugiej połowie maja, obsypana jasnoróżowymi kwiatami. Przypomina wówczas pastelowy obłok.Wprawdzie jest zima, ale wyszłam do ogrodu i moją uwagę zwróciła ośnieżona kolkwicja. Wygląda, jakby zakwitła na biało. Zasuszone kwiatostany przyprószone śniegiem nadają jej fajną fakturę. Widząc ją, czy to wiosną, czy zimą często zadaję sobie pytanie - czemu ten piękny krzew wciąż nie jest u nas popularny? Kolkwicja chińska dorasta do 2 - 2,5 i ma nieomal kulisty lub jajowaty pokrój, nad którym można czuwać przy pomocy sekatora. Ja przycinam swoją kolkwicję tuż po kwitnieniu.
Kwitnąca kolkwicja to raj dla pszczół i innych zapylających owadów, które zlatują się do niej z całej okolicy po pyłek. 

fot. starkl.pl

fot.sad24.pl

KOLKWICJA CHIŃSKA - KWIATY I OWOCE

Dzwonkowate kwiaty kolkwicji przypomnają te u krzewuszki, ale są od nich delikatniejsze i nieco mniejsze. Wyrastają po kilka na całej długości ubiegłorocznych pędów i delikatnie, słodko pachną. Pod koniec lata pojawiają się owoce, otoczone rzęsami włosków. 

fot. kwiatypolski.mintshost.com

KOLKWICJA CHIŃSKA - UPRAWA

Kolkwicja ma małe wymagania, zaakceptuje każdą glebę, dobrze znosi suszę i półcień - ale w słońcu obficiej kwitnie. Nie trzeba jej też dokarmiać -wiosną można poczęstować ją kompostem. Niektórzy twierdzą, że przemarza w ostre zimy, ale mojej kolkwicji to się nie przytrafiło (odpukać!), a nie okrywam jej na zimę. 
Według mnie kolkwicja to solistka - najładniej wygląda posadzona pojedynczo na trawniku - widać wtedy jej ładny pokrój. Ale można też sadzić ją w grupach i tworzyć z niej szpalery. Ślicznie wygląda w towarzystwie niezapominajek, które kwitną w tym samym czasie.


KOLKWICJA CHIŃSKA - CIĘCIE

Cięcie kolkwicji nie jest konieczne - skracamy tylko przemarznięte gałęzie. Można też po kwitnieniu wyciąć części pędów, na których były kwiaty, aby krzew się zagęścił. Co 3-4 lata warto wyciąć najstarsze pędy i skrócić pozostałe o 1/3.
Z kolkwicji można też tworzyć łuki, a nawet stylizować ją na pnącze - wystarczy część pędów przycinać, a części pozwalać rosnąć.
Ja mam w ogrodzie dwa krzewy kolkwicji - jedna rośnie przed domem na trawniku, z drugiej zaś stworzyłam bramkę, przez którą przechodzi się do części ogrodu za domem. KOLKWICJA CHIŃSKA - ODMIANY

Na naszym rynku dostępnych jest kilka odmian kolkwicji różniących się odcieniem kwiatów, pokrojem i siłą wzrostu. 
'Pink Cloud' - ma ciemno-różowe kwiaty
'Rosea' - różowa odmiana kompaktowa
'Maradco' - ma żółto-pomarańczowe liście, które później robią się żółte


Komentarze

 1. Mam ją w ogródku :) Pięknie kwitnie i pięknie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie szukam krzewu do ogrodu, zainspirowalas mnie i muszę się za nią rozejrzeć 😄

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo ją kupić - sadzonki na ogół są dostępne w centrach ogrodniczych :-)

   Usuń
 3. faktycznie, kolkwicja idealnie nadaje się do zdjęć ;-). mam nadzieję, że i ja się w końcu zmotywuję do ogrodu, bo na razie leży wszystko odłogiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc to pierwsze widzę taką roślinę, ale moim zdaniem wygląda super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię zaglądać na takie blogi bo dzięki nim dowiaduję się o istnieniu nowych roślin. Coś wspaniałego ten krzew, chciałabym zobaczyć na żywo. Mnie się podoba jeszcze bardzo ten https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1857-rudbekia-blyskotliwa.html" i nie jest to wymagająca roślina, w prawie każdym ogrodzie się sprawdza w uprawie i cieszy oko.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza