Jak chronić kwiaty przed kotem - rośliny bezpieczne dla kota

fot. pixabay

Kochasz rośliny i koty? Masz pecha, bo kot też je kocha. I podgryza liście, przy okazji robiąc bałagan. Jak chronić kwiaty przed kotem i kota przed kwiatami? Przecież nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla kota! 


fot. koty.pl

Koty chodzą swoimi drogami, wchodzą tam, gdzie wzrok nie sięga, po drodze zrzucając, co się da. Wprawdzie są drapieżnikami, ale chętnie skubią zieleninę, by wywołać wymioty i pozbyć się z żołądka kłaczków, czyli zbitych kulek sierści połykanej podczas lizania futerka. Często mylą też pnie dorodnych juk lub palm z drapakami, a donice z legowiskami, które oczywiście muszą wcześniej pościelić, rozsypując pazurkami ziemię. Efekty bywają opłakane. Jak chronić kwiaty przed kotem i kota przed roślinami?

fot. pxhere.com

JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - ROŚLINY BEZPIECZNE DLA KOTA

Przede wszystkim uprawiaj w domu rośliny bezpieczne dla kota. Jest ich wiele. Koty uwielbiają pnącza, na których się można pobujać i gatunki o delikatnych, wiotkich listkach, najlepiej podobnych do trawy, którą latem tak chętnie pałaszują w plenerze. Nie przepadają za roślinami o dużych, owłosionych lub mięsistych liściach, na szczęście omijają też kaktusy i inne kłujące okazy. 

Przykłady roślin bezpiecznych dla kota:

asparagus, falenopsis, zielistka, palma areka, palma chamedora, maranty, fiołek afrykański, nefrolepis, passiflora, bromelie, sukulenty, stefanotis, szlumbergera, fitonia, trzykrotka, begonia królewska, peperomia, juka.

fot. pixabay

fot. pixabay


JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - ROŚLINY TRUJĄCE DLA KOTA

Oczywiście usuń z mieszkania kwiaty trujące dla kota! Na czarnej liście są m. in. gatunki zawierające sok mleczny (np. kroton, poinsecja). Skubnięcie listka wprawdzie nie jest zabójcze, ale może się skończyć podrażnieniem skóry, śluzówek, brakiem apetytu i wymiotami. Niektóre rośliny zawierają glikozydy. Przykładem jest konwalia - nawet wypicie wody z wazonu, w którym stał bukiecik, może się źle skończyć. Niewskazane są też wszystkie rośliny kolczaste, kłujące, sztywne, z ostrymi brzegami liści, które mogą poranić przewód pokarmowy. Kot koleżanki zjadł kiedyś kilka listków sita i omal się nie przeniósł za tęczową bramę. Uratowało go regularnie podawane siemię lniane. Ale czasem można się zdziwić - dla kotów trujący jest drogocenny dla człowieka... aloes

Rośliny trujące dla kota - czarna lista:

aglonema,  alokasia, aloes, anturium, azalia, cibora, cykas, cyklamen, difenbachia, dracena, epipremnum, fikusy, kalanchoe, kliwia, kroton, monstera, filodendrony, oleander, poinsecja, skrzydłokwiat, szeflera

fot. pxhere.com

fot. catexperts.pl

JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - PROBLEM KŁACZKÓW


Koty kochają trawę. Gryzą ją, by wspomóc trawienie. Aby ocalić domowe rośliny zapewnij więc mruczkowi porcję surówki. Wysiej w 2-3 doniczkach owies, jęczmień, pszenicę lub zwykłą trawę i ustaw taki podrośnięty "trawniczek" w ulubionym kocim miejscu (np. w punkcie obserwacyjnym na parapecie). A gdy już skosi ząbkami trawę, wymień doniczkę. Możesz też kupić gotową trawkę dla kotów w sklepie zoologicznym

Problem kłaczków (i podgryzania listków) możesz też ograniczyć częstując kota pastą odkłaczajacą, która utrudni tworzenie się kłaczków w kocim brzuszku. Warto też regularnie szczotkować kota. fot. AlleZOO


fot. sklep.poradnikogrodniczy.pl

JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - SPRYTNE SZTUCZKI

Jeżeli jednak „kocia trawka” nie rozwiąże problemu, zastosuj inne środki zaradcze. Najprościej przestawić doniczki poza koci zasięg. Nie zawsze jednak jest to możliwe...
Wówczas możesz chronić kwiaty u
prawiając je w tzw. szklanych ogródkach (przeczytasz o nich tu), w mini szklarenkach, a nawet w... klatkach dla ptaków. 
Aby zniechęcić kota do podchodzenia do doniczki wyłóż fragment parapetu, komody czy stołu, na której stoi doniczka, matą antypoślizgową stosowaną pod dywany. Odwróć ją wypustkami do góry, niezbyt wygodnymi dla kocich łapek. 
Jeśli mruczek specjalizuje się w przekopywaniu doniczek wyłóż ziemię gładkimi otoczakami - niezbyt drobnymi, żeby trudno było je ruszyć i żeby zwierzak nie pomylił ich ze żwirkiem ;-)


fot. catexperts.pl

Możesz też wyłożyć ziemię skórkami cytryny czy pomarańczy (koty nie lubią zapachu cytrusów) i wymieniać je co tydzień. Albo też osłonić ziemię krążkiem z papieru lub siatki, z wyciętą pośrodku dziurką na łodygę. W sklepach dostępne są też gotowe kratki do osłony ziemi w doniczkach. 
Uprawiaj kwiaty w ciężkich, stabilnych doniczkach, w wiszących osłonkach mocowanych do sufitu i na stojących kwietnikach z wysokimi ściankami. 

fot. A-PLAST

fot. catexperts.pl


fot. Ala i Anka Gawryś


JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - ODWRACANIE UWAGI, CZYLI ZABAWA

Kiedy widzisz, że domowy tarzan skrada się do kwiatka, odwróć jego uwagę ciekawą zabawką, najlepiej pachnącą kocimiętką. Ważne, żeby w porę uprzedzić atak. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, być może wykształci w mruczku nowe skojarzenia i oduczy zabaw w ogrodnika :-) Kot straci też nieco energii - i bardzo dobrze. Zawsze warto mieć więc pod ręką interaktywne zabawki dla kota, np. myszki z dzwonkami, wędki z piór, tasiemek lub kawałków materiału zwisających z patyczków, nakręcane zabawki. Gdy skończycie zabawę, usuń je z pola widzenia kota, aby mu nie spowszedniały.

fot. Ala i Anka Gawryś

fot. AlleZOO

Pomyśl też o zainstalowaniu kociego drzewa, np. konaru umocowanego do ściany, systemu półeczek z dołączonym drapakiem (najlepiej pachnącym kocimiętką), do ostrzenia pazurków. Być może dzięki niemu oszczędzisz pnie palmMogą to być oczywiście zabawki domowej roboty - piłeczki z pogniecionego papieru, woreczki wypełnione kocimiętką, kocie kryjówki z papierowych toreb lub kartonów.

fot. Ala i Anka Gawryś

fot. Ala i Anka Gawryś

fot. Ala i Anka Gawryś

JAK CHRONIĆ KWIATY PRZED KOTEM - PRZYCIĄGANIE I ODSTRASZANIE

W przypadku bardzo krnąbrnego mruczka sięgnij po odstraszacze zapachowe i smakowe - być może oduczą go od wsadzania noska nie tam, gdzie trzeba. Są całkowicie bezpieczne dla zwierząt i ludzi, mają przyjemny dla nas cytrynowy zapach. 
Pewnie wiesz, że koty wprost szaleją za zapachem kocimiętki. Wybierz więc miejsce, w którym chcesz, by Twój Tarzan przebywał najchętniej, i stwórz mu tam kocimiętkowy raj za pomocą kocimiętki w sprayu (kupisz ją w sklepie zoologicznym). Kot będzie się tam czuł jak w niebie. 

fot. AlleZOO

fot. Ala i Anka Gawryś


[artykuł sponsorowany]




Komentarze

  1. Miałam kiedyś kotkę i wiem jak to jest poważny problem. Słusznie, że wymieniasz kwiaty i rośliny których nie powinniśmy mieć w swoim domu. Ale o zapachy odstraszajace koty to nie wiedziałam.
    Myślę, że wszyscy wielbiciele kotów i właściciele kotów, powinni przeczytać TWój post, bo jest bardzo pratkyczny i dobrze napisany.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam bardzo mało roślin w domu, ale mam kotkę. Ona bardziej interesuje się kwiatami w wazonie. Nie raz już tłukła mi wazon kiedy chciała p oskubać kwiatki. Szczególnie tę trawkę. Ciekawe informacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To uważaj na konwalie, bo woda po nich w wazonie naprawdę jest trująca - i to nie tylko dla kotów.

      Usuń
  3. Pewnie gdybym miała zwierzaka, zrezygnowałabym z roślin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam psa o ogród - jakoś udaje się pogodzić te dwa żywioły ;-)

      Usuń
  4. Świetny artykuł!. Fakt mój kocurro wykończył mi nawet małe kaktusiki, ale z racji tego, że nie bardzo się znam co jest zdrowe a co nie dla kotów, to nie kontynuowałam uprawy. Bardzo ciekawe sposoby i temat opisany z każdej strony :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uznanie, pogłaszcz kocurro koniecznie :-)

      Usuń
  5. Obecny kot nie jest tak mocno zainteresowany roślinami, jak poprzedni, tamten szatan potrafił zniszczyć nawet kaktusa, nie pomagało sadzenie kociej trawy, on miał swoje zdanie o doniczkach blokujących mu przestrzeń życiową. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kota nie mam, ale mam za to psa. Bardzo przydatny wpis, Chciałam kupić Monsterę, ale chyba nie jest to dobry pomysł, mój pies mógłby się zbytnio interesować, a nie chciałabym, żeby stała się mu krzywda.

    OdpowiedzUsuń
  7. A co np. ze skalniakami czy są bezpieczne dla kota ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spytaj lepiej, czy kot jest bezpieczny dla skalniaków :)

      Usuń

Prześlij komentarz