Drabina ogrodowa. Jaką wybrać?
fot.snappygoat.com |
fot. sklep.drabiny.info |
Drabina to niezbędny i... najmniej doceniany sprzęt w ogrodzie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jest potrzebna, dopóki nie trzeba czegoś zrobić na pewnej wysokości nad ziemią. Nie potrafimy przecież fruwać! Odczuliśmy to wraz z mężem na własnej skórze jesienią, kiedy usiłowaliśmy polakierować kilka elementów podbitki. I ściąć nadmiernie rozrośnięte gałęzie klonu jesionolistnego. Wtedy pożyczyliśmy drabinę od sąsiada, ale ile można pożyczać? Obiecaliśmy więc sobie, że nie rozpoczniemy kolejnego sezonu bez własnej drabiny. Jeszcze tylko dylemat - jaki model wybrać? W dobie pandemii postanowiliśmy dokonać zakupu przez Internet w polecanym przez sąsiada sklepie https://sklep.drabiny.info.
Oto nasz wybór: drabina aluminiowa 3-elementowa rozstawna. Jest droższa od 2-elementowych, jednak coś za coś - dalej sięga. Ale po kolei...
DRABINA DO OGRODU - JAKĄ WYBRAĆ
Drabina jaka jest - każdy widzi. Składa się z jednego lub dwóch solidnych pionowych elementów, między którymi umieszczone są poziome szczeble, służące do wchodzenia na górę i schodzenia. Może mieć jednak różną budowę i zasięg (od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów). Nie ma sensu wybierać pochopnie. Drabina służy przecież często do prac grożących upadkiem z wysokości, musi być więc solidna i stabilna. Trzeba też brać pod uwagę jej zasięg i łatwość przechowywania. Może się przecież okazać, że potrzebujemy wysokiej teleskopowej drabiny do czyszczenia rynien, ale niestety nie mamy na nią odpowiedniego schowka. Wtedy można kupić niższą drabinę i specjalne teleskopowe urządzenie do czyszczenia rynien, które wydłuży zasięg pracy.
fot. pixabay |
DRABINA DO OGRODU - ALUMINIOWA CZY DREWNIANA?
Za drewnianą drabiną przemawiają względy ekologiczne (jest degradowalna) oraz praktyczne - nie nagrzewa się tak łatwo na słońcu i nie wychładza w mroźne dni, jak aluminiowa. Ale za to jest cięższa, a to ważne, gdyż przeważnie nie używamy jej w jednym miejscu - bo tu trzeba przyciąć gałąź, a tam wymienić żarówkę w wysokiej latarni. Drabina aluminiowa jest za to lżejsza i bardziej odporna na wilgoć czy kaprysy aury, można ją nawet przechować na zewnątrz przez zimę. A jej ryflowane (żłobione) szczebelki nie grożą poślizgiem po deszczu.
Uwaga! Każda drabina, niezależnie od materiału i budowy, musi zapewniać bezpieczeństwo. Przed każdym użyciem trzeba zrobić jej przegląd, a podłoże, na którym ją ustawiamy, musi być równe i nie grząskie. Zwróćmy też uwagę na kąt jej ustawienia, i czy jej stopnie (oraz nasze obuwie) nie jest mokre, co grozi poślizgiem.
fot. pixabay |
DRABINA DO OGRODU - MODEL PRZYSTAWNY CZY ROZSTAWNY?
Najprostszym typem drabiny jest model przystawny, wspierany na jednym elemencie. Sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy jest go o co oprzeć. A o to w ogrodzie bywa trudno. No, chyba że robimy remont dachu altanki lub przycinamy gałęzie starego drzewa - wtedy można oprzeć drabinę o ścianę czy gruby pień.
Zdecydowanie bardziej uniwersalny jest model wolnostojący, zwany też rozstawnym, z funkcją drabiny przystawnej. Może stać samodzielnie, gdy nie można jej o nic oprzeć, na przykład przy przycinaniu żywopłotu czy wieszaniu karmnika. Kiedy jednak zrywamy jabłka ze starej jabłoni, można taką drabinę oprzeć o jej pień. A nawet rozsunąć na dowolną długość - pod warunkiem, że wybierzemy model 3-elementowy, z wysuwanym elementem.
Uwaga! Przy rozstawianiu drabiny rozstawnej trzeba rozciągnąć je poprzeczny wspornik na pełną długość, ponieważ tylko wtedy drabina będzie stabilna.
fot. flickr_katiebordner |
DRABINA OGRODOWA - JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ?
Przed zakupem koniecznie sprawdźmy, na jakiej wysokości znajduje się najwyższy punkt do jakiego będziemy w ogrodzie sięgać. W ten sposób określimy maksymalną wysokość roboczą przyszłej drabiny. I pamiętajmy, że podawana przez producentów tzw. wysokość robocza oznacza poziom najwyższego stopnia danej drabiny, ale powiększony o dodatkowe 2 m, czyli o średni zasięg ludzkich rąk.
DRABINA OGRODOWA - PRAKTYCZNE DODATKI
Korzystanie z drabiny okaże się w pełni komfortowe i bezpieczne, jeśli zdecydujemy się na akcesoria do drabin. Jest ich wiele - do wyboru mamy m. in. haki do mocowania, torby i pojemniki na narzędzia, szpice, które są doskonałym stabilizatorem - dzięki nim drabina ustawiona na ziemi nie będzie się przesuwać podczas pracy w ogrodzie.
A na najniższym szczeblu hierarchii wśród drabin są drabiny ozdobne ;-) O jednej z nich przeczytacie tu!
[artykuł sponsorowany]
Mamy działkę od ok. 25 lat. Dobra drabina to podstawa.
OdpowiedzUsuńCzysta prawda! Trudno się obejść bez drabiny, umożliwia tyle prac - gdyby nie ona, często trzeba byłoby wzywać specjalistę... :-)
UsuńDla mnie to akurat się nie przyda, aczkolwiek, ktoś, kto ma ogród czy sąd, powinien mieć również potrzebny sprzęt, narzędzia i wszystko to, co przydatne. :)
OdpowiedzUsuńNie da się ukryć, że bez pewnych narzędzi czuję się jak bez ręki czy nogi ;-) Drabina też do nich należy, bo obok domu rośnie potężny klon i często trzeba korygować jego pokrój...
UsuńNie mam ogrodu, zatem duża drabina nie jest nam potrzebna, ale mamy małą, na lepszą organizację domowych porządków. :)
OdpowiedzUsuńno tak, w mieszkaniu bez drabiny też ciężko - zwłaszcza w czasie remontu. Ja na przykład sama maluję ściany :-)
UsuńBardzo lubię drewniane drabiny, ale mam metalową, bo praktyczniejsza.
OdpowiedzUsuńczysta prawda :-)
UsuńDobra drabina to jest to , bo można sobie krzywdę zrobić, jeżeli jest nieodpowiednia.
OdpowiedzUsuńTak, dlatego trzeba się zastanowić nad wyborem i przede wszystkim dobrze wybrać :-)
UsuńTak, lęk wysokości to jest problem. Może człowieka dorwać nawet na najbardziej stabilnej drabinie!
OdpowiedzUsuńNa pewno nie ma co oszczędzać. Taka drabina kupiona porządna posłuży na lata i przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo. Musi być wytrzymała, wykonana z wysokiej jakości materiałów.
OdpowiedzUsuńSzeroki wybór drabin, które można zamówić bez wychodzenia z domu można znaleźć na: Lero24.pl.
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł
OdpowiedzUsuńDzień dobry, do prac w ogrodzie idealnie sprawdzą się drabiny aluminiowe oferowane w naszym sklepie. Pozdrawiamy
OdpowiedzUsuńW zależności od wysokości prac konieczna może być wyższa drabina trzyelementowa, najlepiej aluminiowa ze względu na niską wagę.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł, bardzo dużo można się nauczyć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Właśnie zaczął się sezon ogrodowy idealny czas, aby pomyśleć o Kupinie drabiny.
OdpowiedzUsuńWłaśnie wybieram drabinę i zastanawiałem się, jaką wybrać, teraz już wiem dziękuje :)
OdpowiedzUsuńOdpowiednia drabina do ogrodu bardzo się przydaje to późniejszych prac z nią.
OdpowiedzUsuńSam kupowałem nie dawno drabinę do ogrodu i bardzo dobrze jest powiedziane że powinna być porządna.
OdpowiedzUsuńBardzo przydaje się torba na drabinę.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuń