Kanały rynnowe - bez kałuży po burzy

fot. xphere.com

Grunt na twojej działce źle przepuszcza wodę, silne deszcze powodują minipowodzie? Zamiast czekać, aż woda odparuje z kałuż, zainstaluj system odwadniania, którego ważnym elementem są kanały rynnowe. 

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania wody z działki jest odwodnienie liniowe. Jego ważnymi elementami są kanały rynnowe  przykryte rusztami i podłączone do skrzynki odpływowej. Wkopuje się je w grunt tak, żeby ruszt znalazł się 3-5 mm poniżej powierzchni gruntu. Kanały rynnowe zbierają wodę opadową na całej długości, a potem kierują ją do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej albo do gruntu, lecz w bezpiecznej odległości od ścian domu. Odpowiednio skonstruowane kanały rynnowe potrafią odprowadzić naprawdę duże ilości wody!
Ruszty zatrzymują liście, gałęzie i większe zanieczyszczenia, co nie tylko zapewnia swobodny odpływ wody, ale też umożliwia bezpieczne i wygodne poruszanie się po odwadnianym terenie. 

KANAŁY RYNNOWE - SUCHO I BEZPIECZNIE

Odwodnienia liniowe montuje się na powierzchniach nieprzepuszczalnych, w które trudno wsiąka woda, czyli na działkach z gruntem gliniastym, ilastym czy skalistym, a także pokrytych szczelną nawierzchnią. Kanały rynnowe układa się w uczęszczanych, zagrożonych zalaniem miejscach, np. na podjeździe, wzdłuż alejki prowadzącej do domu, na szczycie lub u podnóża schodów, na tarasach we wgłębnikach. Również przed drzwiami garażu położonego poniżej poziomu gruntu, a nawet przed drzwiami wejściowymi do domu – by zapobiec ich zalaniu w czasie ulewy.
Warto zdecydować się na liniowy system odwadniania - dzięki niemu pożegnamy się z kałużami i błotem. Nie tylko utrudniają przemieszczanie się, ale też grożą zawilgoceniem fundamentów i ścian domu. KANAŁY RYNNOWE  WIELKOŚĆ I MATERIAŁY

Kanały rynnowe najczęściej wykonywane są z betonu, plastiku lub polimerobetonu (betonu z dodatkiem żywicy i kwarcu). Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, począwszy od szczelności, a skończywszy na klasie obciążenia. Warto się zastanowić nad wyborem, gdyż od niego będzie zależeć trwałość, sprawność i długowieczność systemu. Wiele informacji i duży wybór kanałów rynnowych oraz innych elementów odwadniania liniowego znajdziecie  tutaj.
 

kanał rynnowy z polimerobetonu


kanał rynnowy z betonu


Kanał rynnowy z tworzywa sztucznego

Kanały rynnowe mogą mieć różne parametry, zwykle jest możliwość wyboru spośród kilku długości i szerokości. W przydomowych systemach odwadniania zazwyczaj stosuje się korytka o wysokości od 5 do 15 cm i szerokości 10-30 cm. Najpopularniejsza długość to 50 i 100 cm, ale w ofercie producentów są też elementy 300-centymetrowe. Kanały rynnowe mogą mieć dno płaskie lub ze spadkiem. Te pierwsze stosujemy w lekko pochylonym terenie, zapewniającym grawitacyjny spływ wody opadowej. 


KANAŁY RYNNOWE ŁATWY MONTAŻ 

Instalacja kanałów rynnowych nie wymaga kosztownych prac związanych z robotami ziemnymi czy głębokimi wykopami. Układa się je bowiem w wierzchniej warstwie gruntu lub w utwardzonej nawierzchni. 
Aby otrzymać wymaganą długość odwodnienia liniowego, korytka łączy się na specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty. Niektóre wyposażone są w system zatrzaskowy, co skraca i ułatwia montaż. Kształt odwodnienia może być praktycznie dowolny: można użyć korytek przystosowanych do połączeń pod kątem 90° lub skrzyżowanych oraz w kształcie litery T.
Wewnętrzna powierzchnia korytek jest gładka, a ich przekrój ma kształt litery U lub V, co zwiększa prędkość przepływu wody nawet w czasie niewielkich opadów i umożliwia samooczyszczanie się systemu.KANAŁY RYNNOWE  PLANOWANIE

fot.pixabay

Odwodnienia liniowe projektuje się indywidualnie dla każdej działki, biorąc pod uwagę m.in. wielkość terenu, z jakiego będzie zbierana woda i przewidywane natężenie opadów. Trzeba dobrać wielkość kanałów rynnowych (szerokość i głębokość), ich łączną długość oraz rozmieszczenie pozostałych elementów systemu. Powinno się przy tym uwzględnić elementy infrastruktury, np. alejki, drogę dojazdową, drzewa, krzewy. Konieczne jest też określenie miejsca, w którym będzie gromadzona woda, i sposobu jej dalszego zagospodarowania.
Musi być również odpowiednio dobrana wytrzymałość poszczególnych elementów - inna na działce przy domu, a inna przy autostradzie. 
Każdy z elementów systemu jest istotny, dlatego całość należy odpowiednie zaprojektować i przemyśleć jej działanie. Najlepiej zdać się na pomoc specjalistów i wybierać produkty cenionych producentów.

Zdjęcia: StandarparkKomentarze

 1. Kanały rynnowe to na pewno dobre rozwiązanie na niektórych terenach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, na niektórych trudno sobie bez nich wyobrazić życia :-)

   Usuń
 2. Takie kanały to dobra rzecz, bo przy intensywnych deszczach podwórko wygląda strasznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, aż przykro patrzeć na te działki tonące w kałużach...

   Usuń
 3. Takie rozwiązanie jest super! Polecam każdemu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie wiem jakim cudem, ale trafiłem na ten wpis i ciesze się, bo o takim rozwiązaniu nie słyszałem, a działki tonące w kałużach to faktycznie niezbyt ciekawy widok....

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza