Mały ogród - jak urządzić mały ogródek?

fot. Albamar

Często zadajesz sobie pytanie: "Jak urządzić mały ogród", gdyż Twoja działka jest wielkości chustki do nosa? Mam nadzieję, że choć trochę pomoże Ci ten wpis. 

Co zrobić, gdy ogród jest trudny do zagospodarowania – zacieniony, o złych proporcjach (np. długi i wąski) czy bardzo mały? Nie martw się - na każdy ogród, jest sposób. Często wystarczą drobne zmiany w kompozycji, czasem jednak warto rozważyć gruntowną przebudowę. 


fot. blogrodowo

MAŁY OGRÓD - NA MAŁEJ DZIAŁCE

Na minidziałkach sprawdza się zarówno geometryczny, jak i swobodny styl. Pierwszy ułatwia stosowanie sprytnych sztuczek z perspektywą (rzeźba na końcu prostej ścieżki sprawia, że inaczej oceniamy odległość). Natomiast w ogrodzie swobodnym płynne linie, przesłony i wciąż nowe widoki optycznie powiększają teren. To ważne, gdyż poczucie ciasnoty przeszkadza w relaksie. Z tych samych powodów warto też podwyższyć obrzeża wokół trawnika (lub wgłębnika) i piętrowo obsadzić je roślinami - lepiej wyeksponowane dadzą wrażenie obfitości, nie zabierając cennego miejsca. Ciekawym zabiegiem będzie też zastąpienie trawnika jasną, np. żwirową nawierzchnią, której koloryt optycznie powiększy przestrzeń. Mogą na niej stanąć meble, a wodna dekoracja doda jej dynamiki. Zaś rośliny, zamiast na rabatach, zamieszkają w wypełnionych ziemią szczelinach posadzki. Warto również zwrócić uwagę na wielofunkcyjność elementów, np. stopnie schodów, obrzeże kwietnika czy podwyższonej rabaty mogą służyć za wygodne siedziska, zaś nieużywany grill z blatem - za kwietnik.

fot. blogrodowo


fot. jakbudowac.pl

fot. punktsiedzenia.pl


MAŁY OGRÓD - NA ZACIENIONEJ DZIAŁCE

W cienistym ogrodzie oszukasz cień sadząc rośliny o srebrzystych i pstrych liściach, np. brunery, funkie, miodunki, pstre trzmieliny. Unikaj ciemnych barw, zwłaszcza czerwieni, która w cieniu staje się niewidoczna. Możesz też stosować odbijające światło materiały, np. polerowaną stal, szkło, pleksi. 

fot. byliny-schop


fot. wilczagora.com


fot. blogrodowo

MAŁY OGRÓD - NA DŁUGIEJ WĄSKIEJ DZIAŁCE

Jeśli ogród jest długi i wąski poprawisz jego proporcje, prowadząc ścieżkę zygzakiem (prosta, niknąca w oddali optycznie go wydłuża) i układając elementy nawierzchni w poprzek (taki układ "poszerza" ogród). 
Przestrzeń skrócą również zmiany rodzaju, barwy czy wielkości materiału, z którego ścieżka jest ułożona (np. po drobnej kostce stosuj większe płyty). Ścieżka może też się lekko poszerzać w miarę oddalania od miejsca, z którego najczęściej ją obserwujesz - to również pomoże Ci oszukać wzrok. Sposobem na "poszerzenie" długiego, wąskiego ogrodu są też lustra, zamontowane na dłuższych bokach ogrodzenia. 

fot. benner-design.com


fot. Albamar


fot. dom.wp.pl


MAŁY OGRÓD - DOBÓR DETALI

W małych ogrodach trzymaj się zasady – im mniej, tym lepiej. Dotyczy to zarówno wybranych gatunków roślin, jak i detali. Sprawdzą się ażurowe elementy (ogrodzenia, ekrany, meble) i sprzęty z przejrzystego tworzywa sztucznego (np. pleksiglasu) lub ze szkła - nie przytłoczą przestrzeni. 

fot. fot. nshome.pl


fot. Plexico.pl

MAŁY OGRÓD - GRA KOLORÓW

Jasne, pastelowe barwy drobnych roślin posadzonych na obrzeżach sprawią, że granice ogrodu pozornie się od nas oddalą. Natomiast duże rośliny mocnym pokroju i żywych barwach przyciągają wzrok, jak śmiała tapeta i zdają się być na wyciągnięcie ręki, pozornie skracając przestrzeń. To samo dotyczy detali i elementów małej architektury ogrodowej.
W małym ogrodzie stosuj więc delikatną kolorystykę. Pastelowe, drobne rośliny zawsze sadź na obrzeżach. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z gatunków o mocnym pokroju i w żywych kolorach - uprawiaj je przy domu. 

fot. Hortulus_Dobrzyca


fot. Herry Lawford/Flickr


MAŁY OGRÓD - LUSTRA

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w małym ogrodzie luster, w których będą się odbijać fragmenty aranżacji, dając złudzenie większej przestrzeni. Więcej o sztuce operowania lustrami przeczytasz na moim blogu tutaj 


fot. blogrodowo


fot. Garden Metal Vintage Style


fot. blogrodowo










Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to mówią - chociaż ciasne, ale własne :) - co prawda domek ogrodowy się może nie bardzo zmieści, ale przecież to nie jest jakiś obowiązek. Dla mnie najważniejsze są kolorowe rabatki i fakt, że to jest MÓJ WŁASNY KAWAŁEK RAJU NA ZIEMI :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację! Szczerze mówiąc, bardzo lubię, a nawet wolę małe ogrody od tych dużych, rozległych. To raj w pigułce - ukwiecony wygląda jak bukiet. No i pracy mniej... ;-)

      Usuń
  3. Małe ogrody też mają w sobie tyle uroku! Może nie uda się w nich posadzić mnóstwo krzewów ale na pewno miejsce na ulubione kwiaty, ławeczkę się znajdzie. We wszystkim trzeba zachować umiar, często co za dużo to nie zdrowo, pamiętać o tym trzeba.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystko da się zrobić, trzeba tylko chcieć. Ja ostatnio poświęciłam wolny weekend na zrobienie tych kwietników https://e-armet.pl/kwietnik-z-palet-do-ogrodu bo zalegalo mi kilka wolnych palet. Efekt jest mega.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdybyście szukali roślin ozdobnych, owocowych lib nasion to tutaj https://florexpol.eu/389-rosliny-owocowe znajdziecie świetnie zaopatrzony sklep ogrodniczy online! Ceny są przystępne no i szybko realizują zamówienia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Koniecznie zajrzyj na stronę https://ladnydom.pl/ Ja dowiedziałam się tutaj o wielu ważnych kwestiach w przypadku dekoracji ogrodu

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak pięknie, zielono! Tak właśnie mi się podoba! I chciałam podobnie, lecz nie mam ręki jeśli chodzi o jakieś zmiany. Dlatego zdecydowałam się na firmę, która kompleksowo zajmuje się urządzaniem ogrodów w Łodzi. Teraz przyjemnie jest siedzieć z kawką w ręku w altance i podziwiać te kwiatki i wszystkie krzaczki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz