Ogrodowe grzybobranie

fot. FLICKR_Tatiana Bulyonkova

W tym roku już za późno na grzybobranie, ale za rok znowu będziesz się zrywać o świcie, by upolować kozaka czy prawdziwka. Kto pierwszy, ten lepszy! Ale po co się ścigać? Zapraszam na ogrodowe grzybobranie.

OGRODOWE GRZYBOBRANIE – ZAPROŚ GRZYBY DO OGRODU

Okazuje się, że po maślaki czy prawdziwki nie trzeba wychodzić do sklepu. Niektóre jadalne grzyby same się do nas wpraszają, innym trzeba w tym trochę pomóc.
O wiele łatwiej o grzyby w ogrodach leśnych i położonych na skraju lasu oraz na działkach, gdzie rosną brzozy, sosny, świerki. Kapeluszniki wprost uwielbiają ich towarzystwo.
Jak zaprosić grzyby do ogrodu? Możesz rozrzucać 
znalezione w lesie kapelusze i trzonki surowych grzybów. Być może grzybnia zadomowi się w glebie.
Jednak pewniejszą metodą jest zastosowanie specjalnej, kupionej w sklepie mieszanki grzybni gatunków jadalnych.

fot. Mycelium

OGRODOWE GRZYBOBRANIE – MIESZANKA GOTOWYCH GRZYBNI

Takie gotowe mieszanki z reguły zawierają grzybnie pysznych borowików, rydzów, koźlarzy i maślaków. Preparat wprowadza się do ziemi pod dęby, buki, brzozy, graby, modrzewie, sosny i świerki (dokładne zalecenia podaje producent). Grzyby rozwijają się bowiem na korzeniach drzew, z którymi żyją w symbiozie (grzyb i drzewo wzajemnie sobie pomagają - zjawisko to nazywa się mikoryzą). Im bardziej naturalny zakątek, tym większa szansa na ogrodowe grzybobranie, ale dopiero za 2-3 lata... Tyle zwykle trzeba czekać na pierwsze kapelusze.

OGRODOWE GRZYBOBRANIE – ZGRZYBIAŁE SAPROFITY 

Niektóre grzyby (np. twardzioszek przydrożny, czernidłak kołpakowaty, smardz) same wprowadzają się do ogrodu. Wyrastają często na trawnikach, przerażając estetów. Nie wygląda to jednak zbyt ładnie i utrudnia koszenie. Dla smakoszy są jednak prawdziwą gratką. Saprofity żywią się martwą materią organiczną (np. słomą, korą, przekompostowanym nawozem zwierzęcym). Gdy jednak wykorzystają cały pokarm, znikają z ogrodu. 

Kropidłak Kołpakowaty
fot. Commons wikimedia.org.Jerzy Opiola

OGRODOWE GRZYBOBRANIE - PIECZARKA I BOCZNIAK

Jeśli w ogrodzie mamy glebę bogatą w związki organiczne, możemy kupić grzybnię pieczarki i umieść ją w kilku miejscach pod murawą. Będzie co zbierać!
Z kolei boczniak to grzyb pasożyt – zasiedla osłabione drzewa i ścięte, ale jeszcze nie zasuszone pnie oraz grube gałęzie. Jego grzybnię możesz kupić i umieścić na pniakach po ściętych drzewach liściastych, zwłaszcza dębu, buka, brzozy, topoli, wierzby, jabłoni i orzecha. Pomogą nam się ich pozbyć, stopniowo będą bowiem rozkładać drewno. 

Pieczarka
fot. Wikimedia Commons_Grzegorz Redhen

Boczniak
fot. pixnio.com




Komentarze

  1. Fajny patent na grzyby w ogrodzie mojej mamie by się to na pewno spodobało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie ma wyjścia - musisz mamie podsunąć ten post do przeczytania :-) Może skorzysta, a zupka grzybowa z ogrodowych grzybów smakuje najlepiej!

      Usuń
  2. Uwielbiam grzyby i dania z nich - bardzo ciekawy wpis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Według mnie nie ma nic smaczniejszego, niż grzyby smażone na masełku. Uwielbiam też zupę grzybową i risotto z grzybami :-)

      Usuń
  3. Kocham grzyby i szkoda, że tak krótko z nami są :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz