Sok z brzozy - samo zdrowie

fot. depositphotos.com

Sok z brzozy możesz kupić w sklepie, wydając kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Możesz go też pozyskać samodzielnie w ogrodzie. Co wolisz?

 Ja osobiście wolę własny sok z brzozy. Zamiast wybiegać do sklepu ze zdrową żywnością, wychodzę do ogrodu i wracam z kubkiem lub butelką pełnym soku.


fot. pxhere.com

SOK Z BRZOZY - BOMBA WITAMIN I MINERAŁÓW

Sok z brzozy zawiera między innymi witaminę C, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, magnez i wapń. Odtruwa i wzmacnia organizm, wspomaga odporność, działa przeciwbólowo (zwłaszcza w chorobach reumatycznych). Przyspiesza przemianę materii- gojenie się ran, opóźnia starzenie się skóry, wzmacnia włosy. A przy tym jest niskokaloryczny (zawiera 18 kcal w 100 ml). Można go pić lub wcierać w skórę.

fot. wikimedia commons_Birchiq

SOK Z BRZOZY - NIE PRZEGAP TERMINU

Sok z brzozy zbiera się z pni (o grubości minimum uda) kilkunastoletnich i starszych brzóz (brodawkowatej lub omszonej), rosnących z dala od ruchliwych ulic. Zbieramy go wczesną wiosną (od marca do początku kwietnia). Dokładny termin zależy od pogody - na dworze powinno być już co najmniej 10 stopni ciepła. Wtedy brzozy budzą się do życia i zaczynają wydzielać sok niezbędny do wydania liści. Aby nie przegapić terminu wystarczy w trakcie spaceru złamać brzozową gałązkę. Jeżeli kapie z niej sok, najwyższy czas zabrać do pracy. Sok (zwany też osokolą) krąży w brzozie przez 14-21 dni.

fot. Flickr_Ole Husby


SOK Z BRZOZY - POZYSKIWANIE INWAZYJNE

Pierwszy sposób polega na nawierceniu w pniu (od południowej strony) na wysokości 100 m. nad ziemią otworu o głębokości 1-2 cm i średnicy 6-10 mm - zależnie od grubości silikonowej rurki, której jeden koniec umieszczamy w otworze, a drugi w garnku lub dużej (np. 5-litrowej butelce) ustawionej pod spodem, na ziemi. Po zakończeniu pobierania soku otwór zatykamy kołkiem. Ta metoda pozwala najszybciej zebrać najwięcej soku, ale jest najmniej zdrowa dla drzewa. Zamiast wiercić dziurę pień można też naciąć siekierą (100 cm nad ziemią). Ta metoda ma jednak wady - nie dość, że jest inwazyjna, to wymaga znalezienia brzozy pochylonej w stronę południa tak, żeby sok nie spływał po korze, tylko wprost do naczynia pod spodem. A co będzie, gdy zacznie padać?

 

fot. wikimedia commons_Ben Harris

SOK Z BRZOZY - NAJLEPIEJ TAK

Metodą najzdrowszą dla brzozy i najłatwiejszą dla nas jest odcięcie końca zwisającej w dół gałązki, najlepiej o grubości małego palca. Na jej końcu mocuję przy pomocy sznurka plastikową butelkę. W ten sposób można uzyskać ok. 500 ml soku/dobę. 

SOK Z BRZOZY - PRZECHOWYWANIE I DAWKOWANIE

Soku z brzozy nie można zbyt długo przechowywać. Najwyżej do 3 dni w lodówce. Dodatek kwasku cytrynowego przedłuży trwałość do około 10 dni. Sok z brzozy można też pasteryzować, choć wówczas znika część zdrowotnych właściwości.

Sok z brzozy (zwany też oskołą) ma słodkawy, lekko winogronowy smak Medycyna ludowa zaleca, by pić od 125 ml do 250 ml oskoły każdego dnia w 2 – 3 mniejszych dawkach.


Komentarze

  1. myślę, że każdy sok zdrowy, lubię soki

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że warto mieć na uwadze ten sok z brzozy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi zdarza sie kupić właśnie w sklepie ze drową żywnością butelkę. Wiedziałam o samodzielnym pozysiwaniu oskoły, trochę żal mi tych drzew z jednj strony

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz