Turystyka ogrodowa

Ogród w Osace, Japonia, fot. pixabay

Stwierdzenie "Jadę zwiedzać ogrody" wciąż brzmi u nas dziwnie. Inaczej na świecie tam turystyka ogrodowa jest na topie. Ogrody Wersalu, hiszpańskiej Alhambry czy indyjskiego Taj Mahal odwiedza rocznie kilka milionów osób! 


Ogrody kwiatowe Butchart Gardens w Brentwood Bay w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, na wyspie Vancouver. Rocznie odwiedza je ok milion osób! Fot. https://www.publicdomainpictures.net/

Może to trochę niedorzeczne dla blokersów, ale zima i wczesna wiosna (zwłaszcza tak chłodna jak teraz), to dla wielu ogrodników czas podróży. Bo kiedy wyruszać w świat, jeśli nie teraz, kiedy ogród jeszcze drzemie i lepiej go nie budzić? Ponieważ mój jest ten kawałek ziemi za oknem (domowej podłogi na szczęście też
) dotyczy to i mnie. Jest koniec marca, ale przed chwilą padał śnieg. Do
ogrodowego sezonu jeszcze trochę, można więc wyruszać w zielony świat! Tylko gdzie?

TURYSTYKA OGRODOWA OGRODY ANGLII

Jeśli chcesz podziwiać urokliwe ogrody pełne historii, jedź do Anglii! Czekają tam na Ciebie zielone salony wielu znanych osób, m. in. dyplomatów: Winstona Churchila (w Chartwell House w Kent), Harolda Nicolsona (przy zamku Sissinghurst w Kent), królów i królowych, np Henryka VIII w Hampton Court czy Ogród Elżbietański w Warwickshire. Pospaceruj też po słynnym Hyde Parku czy Kew Garden w Londynie, z największą na świecie kolekcją roślin (30 000 gatunków na 130 ha), czy po podlondyńskim Wisley, z ogromną ogrodową kolekcją i szklarnią wielkości katedry, pełną motyli. Odwiedź też słynne parki krajobrazowe, np. Stourhead Estate w Wiltshire w południowo zachodniej Anglii, ogród Stowe w Bucking Hamshire czy Highclere, uwieczniowe w popularnym serialu Downtown Abbey.

Kew Gardens w Londynie, fot. Kew on Flickr

TURYSTYKA OGRODOWA ŻÓŁTA KSIĘGA

Anglia to królowa turystyki ogrodowej szczyci się największą liczbą otwartych ogrodów i ponad 100-letnią w tej dziedzinie tradycją. Co roku na Wyspach ukazuje się "Podręcznik dla zwiedzających), dawniej zwany Żółtą Księgą", zawierający opis 3700 ogrodów Anglii i Walii, w większości prywatnych, otwartych tylko jeden dzień w roku. A fundusze uzyskane ze sprzedaży biletów, herbatek i roślin wędrują do organizacji charytatywnych. Według mnie to świetny pomysł!

TURYSTYKA OGRODOWA NIE TYLKO ANGLIA

Warto też obejrzeć inne ogrodowe perły, rozsiane w Europie i na całym świecie. Na naszym kontynencie jest nie tylko ponad 300 ogrodów botanicznych (!), ale też parki stworzone przy słynnych zabytkach architektury, np. Wersal, rosyjskie Carskie Sioło, hiszpańska Alhambra, ogród Sanssouci w Poczdamie, Charlottengurg w Londynie. Odwiedź też Lasek Buloński, Jardin des Halles czy Park la Villete w Paryżu. Te zielone wyspy to zielone płuca ogromnych miast. Wchodzimy tam i... od razu robi się chłodniej.
 
Lurie Garden, projektu Pieta Oudolf’a w Millenium Park, w Chicago,fot. Wikimedia Commons

TURYSTYKA OGRODOWA OGRODY MISTRZÓW I AMATORÓW

Ogrodowi turyści chętnie pokonują też trasę szlakiem pięknych naturalistych ogrodów stworzonych przez genialnego holenderskiego ogrodnika i projektanta
Pieta Oudolfa. Najsłyniejsze to: High Line w Nowym Jorku, Lurie Garden w Chicago i osobisty ogród mistrza w Linderhof w Holandii. Warto też poznać ogrody w stylu Pop Art, awangardowej amerykańskiej projektantki Marthy Schwarz: chiński Fengming Mountain Park w Chongqing, skwer na Placu Republiki w Paryżu. Wielu innych "zielonych" projektantów i właścicieli ogrodów tworzy piękne zielone miejsca, których nie znajdziecie na mapach. Aby je ujrzeć, trzeba się bacznie rozglądać podczas podróży. Nie zapomnę małego rustykalnego ogródka, ukwieconego niczym łąka kwietna, w małym szwedzkim portowym miasteczku, tuż obok ruchliwej ulicy. Z domku wyszła kobieta w lekkiej letniej sukience i w kapeluszu... Wyglądała jak postać z bajki... 

fot. iBulb

TURYSTYKA OGRODOWA - CIĄG DALSZY NASTĄPI

Oczywiście również w Polsce nie brak pięknych parków i otwartych ogrodów, wartych poznania. Ale o tym napiszę w kolejnym wpisie, ok?
Na koniec ważna informacja: wycieczki do najpiękniejszych angielskich ogrodów organizuje biuro podróży Cortina Travel i osoby prywatne (np. Katarzyna Bellingham – angielskieogrody.com). Niektóre biura (np. Ecotravel) oferują wyjazdy tylko do jednego ogrodu czy na konkretne wydarzenie, np. do holenderskiego Keukenhof w porze kwitnienia tulipanów.

Komentarze

  1. Zaskakujące dla mnie jest pojęcie turystyki ogrodowej, zajrzałem do kilku ogrodów botanicznych, ale jeszcze o tym nie słyszałem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A widzisz? Pojęcie maratonu chyba też pojawiło się nie tak dawno? ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Joanna Postupalska-Bożek6 kwietnia 2023 09:37

    Mieszkam niedaleko ogrodu botanicznego w Powsinie i przyznaje ze właśnie wiosną uwielbiam go odwiedzać - wszystko kwitnie, zwłaszcza magnolie są przepiekne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie spotkałam się z takim pojęciem jak turtystyka ogrodowa.

    OdpowiedzUsuń
  5. Te ogrody są niesamowite... a ile pracy trzeba było włożyć, żeby tak wyglądały. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam takie miejsca. U mnie w NIR jest sporo pięknych ogrodów, więc jest co zwiedzać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz