Konwalia majowa o ozdobnych liściach

fot. wikimedia.org_Krzysztof Ziarnek, Kenraiz

Kto nie zna konwalii - uroczych roślin kojarzących się z majem i z lasem? Kochamy je wszyscy za upojny aromat kwiatów, urodę i wytrzymałość.

fot. iBulb

KONWALIA MAJOWA - WYMAGANIA

Jest nie do zdarcia - tworzy zwarte dywany w miejscach trudnych, cienistych, pod koronami drzew. Ale w głębokim cieniu może kwitnąć słabo lub wcale! Ma małe wymagania - dobrze rośnie nawet na jałowej glebie, jednak najbujniej przyrasta i kwitnie w miejscach wilgotnym i w nie za ciężkiej ziemi. Najlepiej sadzić ją pod drzewami, krzewami, na obrzeżach lasu, na pół cienistych rabatach, w ogrodach skalnych, wzdłuż strumieni, oczek wodnych itp. Sprawdza się też w donicach i bukietach na majowe Święto Matki i oczywiście w komunijnych wiankach.

fot. iBulb

Konwalia majowa ładnie komponuje się z innymi bylinami poszycia leśnego, np. z jasnotą, fiołkami, barwinkami, pragnią czy paprociami. Jest jednak rośliną bardzo ekspansywną (rozrasta się przez rozłogi) i może zagłuszać sąsiadów. Jeśli nie chcemy aby zbyt mocno się rozrosła warto zastosować taśmy odgradzające korzenie.

KONWALIA MAJOWA - ODMIANY O OZDOBNYCH LIŚCIACH  

Pospolite konwalie mają zazwyczaj od 3 do 10 pojedynczych dzwonkowatych kwiatków na pędzie, ale wyselekcjonowane odmiany (jest ich ponad 20) - nawet kilkanaście, czasami pełnych! Niektóre mają ozdobne liście: złote, pasiaste, obwiedzione białym lub żółtym marginesem. 

NAJWAŻNIEJSZE ODMIANY:

- ‘Albomarginata’ – o liściach biało obrzeżonych;
-
Albostriata’ – o liściach z kremowymi lub białymi smugami;

‘Aurea’ – o złotożółtych liściach i białych kwiatach;
Aureovariegata’ (występuje też pod nazwami ‘Lineata’ lub ‘Variegata’) – o żółtych lub złotożółtych smugach na liściach, w sprzedaży od 1835 r.; 
-
‘Berlin Giant’ – o dużych kremowobiałych kwiatach, dorasta do wysokości 15 cm;
-
‘Cream da Mint’ – odmiana jest podobna do ‘Hardwick Hall’, ma jednak wyraźnie złote obrzeżenie liści;
-
‘Dorien’ (‘Doreen’) – o dużych, białych, intensywnie pachnących kwiatach i ciemnozielonych liściach, wysoka do 20 cm;

‘Flore Pleno’ (spotykana pod nazwami ‘Plena’ lub ‘Pleniflora’) – o dużych, białych lub kremowych, pachnących, pełnych kwiatach, do 20 cm wysokości; 

- ‘Fortin’s Giant’ – silnie rosnąca odmiana, dorasta do wysokości 30– 40 cm, tworzy silne liście i duże kwiatostany;
-
‘Grandiflora’ – o dużych, białych, większych niż u gatunku kwiatach;
-
‘Hardwick Hall’ – o białych, pachnących kwiatach i niebieskawozielonych liściach z miętowozielonym do kremowożółtego obrzeżeniem, wysokość do 30 cm;
-
‘Mary Brooks’ – o białych kwiatach i złotożółtych liściach;

‘Polish Beauty’ – o liściach z bardzo licznymi białożółtymi pasami;

- ‘Rosea’ – o intensywnie pachnących jasnoróżowych kwiatach, rośnie wolniej niż inne odmiany;

- ‘Rosea Variegata’ – o jasnoróżowych kwiatach i paskowanych liściach.

fot. Vikimedia.org_Hardyplants

KONWALIA MAJOWA O OZDOBNYCH LIŚCIACH - UPRAWA

Konwalie o ozdobnych liściach lubią żyzne,  wilgotne gleby i ocienione miejsca. Nie są tak odporne na suszę, jak gatunek. W upalne i suche lata zwykle wcześnie kończą wegetację, co objawia się zasychaniem liści. Są odporne na mróz, rzadko atakują je szkodniki.

UWAGA! Wszystkie ich części są silnie trujące. Wprawdzie znane są doniesienia o śmiertelnych zatruciach dzieci na skutek zjedzenia efektownych czerwonych jagód czy po wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiet konwalii, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

fot. iBulb

Komentarze