Magnolia 'March Till Frost'

 fot. plantnet.org

Magnolia 'March Till Frost' - Na tę amerykańską odmianę czekało wielu ogrodników. Ja również... I się doczekałam! Właśnie kwitnie w moim ogrodzie.

Magnolia 'March Till Frost' bardzo wolno rośnie, gdyż masę energii wkłada w kwitnienie. Nic dziwnego wydaje kwiaty przez całe lato (!), od kwietnia do jesieni (najobficiej wiosną).


MAGNOLIA 'MARCH TILL FROST' - DO MAŁYCH OGRODÓW

Magnolia ta ma duże (15 - 20 cm średnicy) kielichy kwiatów barwy bordo, z różowym wnętrzem. Pod koniec lata dojrzewają dekoracyjne owoce, okryte jaskrawą, czerwoną osnówką.
To drzewko o zwartym pokroju po kilkunastu latach dorasta do wysokości 2-3 m. i osiąga średnicę do około 1,2 m. Świetnie nadaje się do małych ogrodów, a także do sadzenia w pojemnikach. To moja zdecydowana faworytka rok temu kupiłam ją w Internecie, a teraz kwitnie w moim ogrodzie.

MAGNOLIA 'MARCH TILL FROST' - WYMAGANIA

Drzewko to ma podobne wymagania jak inne magnolie. Jest mrozoodporne - znosi mrozy do - 34 st. C. Młode egzemplarze warto jednak okryć stroiszem lub matą słomianą. Moja magnolia przezimowała bez żadnego okrycia, choć zima była sroga. Jedyną ochronę stanowił kopczyk z ziemi (o wys. ok. 30 cm) usypany jesienią wokół pnia. Magnolię tę uprawiamy jak inne odmiany.


MAGNOLIA 'MARCH TILL FROST' - UPRAWA

Miejsce - słoneczne lub półcieniste, osłonięte od mroźnych wiatrów.
Gleba - zasobna, lekko kwaśna. Jeśli nie jesteś pewny, jakie ph ma nasza gleba, warto co roku na wiosnę obsypać ziemię wokół pnia korą drzew iglastych. Zapewni nam ona odpowiednie pH gleby i zabezpieczy glebę przed wysychaniem, czego
 magnolie bardzo nie lubią.

Przesadzanie - magnolie mają płytki system korzeniowy, dlatego źle znoszą przesadzanie. Bardzo starannie wybierz więc dla nich miejsce w ogrodzie. Nie przekopuj też ziemi woków pnia drzewa. Przez dwa pierwsze lata w czasie największych mrozów okrywaj roślinę agrowłókniną lub matą słomianą.
Podlewanie - latem, kiedy jest sucho i gorąco, młode sadzonki (do 2-3) trzeba od czasu do czasu solidnie podlać z uwagi na płytki system korzeniowy.
Cięcie - drzewo źle znosi przycinanie. Jeśli jest niezbędne, rób to zawsze po kwitnieniu, a rany zabezpiecz węglem drzewnym
Nawożenie - minimum dwa razy w roku (w kwietniu i pod koniec czerwca) zasil magnolię gotową mieszanką do rododendronów. Bardzo wygodne są długo działające nawozy otoczkowane. Można je zastosować wiosną jednorazowo i nie martwić się już nawożeniem. Nie dokarmiaj magnolii po 20 lipca, gdyż może przemarznąć. 

I to wszystko... Życzę Ci powodzenia w uprawie :)

Zdjęcia: blogrodowo


 

 

Komentarze

  1. Uwielbiam magnolie- ten widok całego drzewa w tych cudnych kwiatach ..cos pieknego:0 Monika F

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kto nie lubi magnolii? Chyba nie ma takich ludzi! :) Szkoda tylko, że przeważnie tak krótko kwitną. Ale moja magnolia 'March Till Frost' powtarza kwitnienie. W zeszłym roku zakwitła ponownie w sierpniu, a to był jej pierwszy rok w ogrodzie - posadziłam ją zeszłej wiosny.

      Usuń
  2. Magnolie są przepiękne. Gdyby miała ogród, na pewno zasadziłabym tam przynajmniej jedną.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz