Kleszcz - wróg ogrodnika Recepta na kleszcze


 

 

Co czyha na ogrodnika w chaszczach? Coraz częściej kleszcze i wiele groźnych chorób, które te stawonogi przenoszą. 

Kilka dni temu natknęłam się na stronie https://herbasol.pl/ na bardzo ciekawe informacje o kleszczach, ich cyklu życiowym, przenoszonych przez nie chorobach i przede wszystkim o sposobach leczenia tych groźnych schorzeń. Od razu zagłębiłam się w temat. Przecież, żeby pokonać przeciwnika, wato poznać jego obyczaje.

 KLESZCZ SZCZYPTA HISTORII

Z chorobą odkleszczową po raz pierwszy zetknięto się w 1975 r, w małym miasteczku Old Lyme w USA, które zaczęła nawiedzać "epidemia zapalenia stawów". Po ukąszeniu przez kleszcza pojawiały się objawy grypopodobne i powiększający się rumień na skórze. Schorzenie nazwano ”chorobą z Lyme”. W 1983 szwajcarski uczony Willy Burgdorfer odkrył w żołądkach kleszczy bakterię krętka borelię, która przedostawała się do ciała ofiary wraz ze śliną  stawonoga.   

 

KLESZCZ JAK OGRANICZYĆ JEGO ILOŚĆ?

Kleszcze lubią wilgoć i cień. Ogranicz takie miejsca w ogrodzie i zadbaj o dobre nasłonecznienie, co zmniejszy ilość kleszczy. Staraj się też zmniejszyć ilość pryzm z zielonych odpadów i liści to świetne kryjówki nie tylko dla jeży, ale niestety również dla kleszczy.  
Drewno opałowe magazynuj w słonecznym miejscu, najlepiej blisko domu i tak, by nie stykało się z podłożem (np. na paletach). Posadź też w ogrodzie rośliny odstraszające kleszcze, np. kocimiętkę Faassena, lawendę wąskolistną, rozmaryn lekarski, złocień dalmatyński, wrotycz pospolity. 
 
Fot. wikimedia.org/Zbigniew Niepokój

 KLESZCZ WRÓG NUMER JEDEN OGRODNIKA.

Kleszcze budzą się już w marcu. Potem przy temperaturze 6-7 st. C, utrzymującej się przez kilka dni zaczynają żerowanie, które kończą w listopadzie. Wówczas lubią przebywać w leśnej ściółce, w gęstych i wysokich trawach, na łąkach, w wilgotnych zaroślach. Wspinają się na trawy, krzewy (na wysokość 20 -70 cm), gdzie czekają na zdobycz. Zimą chronią się w glebie, gdzie zapadają w stan diapauzy (uśpienia). Kleszcz jest ślepy, lecz potrafi wyczuć ciepło i zapach swej przyszłej ofiary, rejestrować światło, rzucany przez nią cień, wyczuwa różnice wilgotności. A to wszystko dzięki specjalnym czujnikom (narządom Hallera) na odnóżach, które pozwalają mu wyczuć ofiarę już z odległości 30 m. Kleszcze wspinają się na trawy, krzewy i liczą na zetknięcie z żywicielem. Gdy im się to udaje wędrują po jego ciele szukając dogodnego miejsca do wkłucia.

KLESZCZ MAŁE UKĄSZENIE, DUŻY PROBLEM

 

 

Kleszcz przenosi wiele mikroorganizmów, powodujących choroby, atakujących układ nerwowy, hormonalny, immunologiczny, kostno – stawowy. Może doprowadzić do ciężkich dysfunkcji narządów, a ostatecznie nawet do śmierci. Oczywiście objawy nie pojawiają się z dnia na dzień – to kwestia sprawności układu odpornościowego. W przypadku ukąszenia przez kleszcza wprowadza on krętka do ciała ofiary, przyczyniając się do pojawienia się rumienia lub/i objawów grypopodobnych – dreszczy, bólów głowy, gardła, mięśni, gorączki, uczucia rozbicia, osłabienia, suchego kaszlu czy nieżytu nosa. Czasami nie pojawia się żadna reakcja lub jest ona tak słaba, że pozostaje zlekceważona.

KLESZCZ WALCZ O SWOJE ZDROWIE

Jeśli kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza zauważysz u siebie rumień (uwaga nie zawsze się pojawia!), masz objawy grypopodobne lub gdy przebywasz w mocno "zakleszczonej" okolicy, koniecznie zrób sobie badanie na boreliozę. Polega ono zwykle na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi, która jest przyczyną tej choroby. Często niezbędne są dodatkowe badania i konsultacje ze specjalistą. Ważnym elementem diagnostycznym są też testy serologiczne i molekularne. Szybko wdrożone właściwe leczenie przyspiesza rekonwalescencję i zmniejsza ryzyko powikłań. Najlepiej więc jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą, np. z firmy Herbasol.pl, który zleci odpowiednie badania (np. biorezonansem za pomocą urządzenia Vollna Nova) i zaoferuje najlepsze metody walki z boreliozą.  Przeprowadzany w gabinetach Herbasolu test dr Schimmela pozwala na ekspresowe wykrycie boreliozy, podczas gdy inne metody nie dają takiej gwarancji. Nie czekaj dłużej, walcz o swoje zdrowie!

Fot. Herbasol

Tekst powstał w wyniku współpracy komercyjnej


Komentarze

  1. Moje kochane kotki mimo obręczy wciąż przynoszą kleszcze

    OdpowiedzUsuń
  2. Choroba z Lyme jest straszna, kleszcze budzą grozę, mojej mamie musze pokazać Twój wpis bo ja "lubią" te pajęczaki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz