Mała Japonia – japoński ogród Siruwia

 


Mam nowy cel na swojej turystycznej  ogrodowej mapie Polski Małą Japonię i Japoński Ogród Siruwia w Przesiece, w sercu karkonoskich gór.

 


Dlaczego warto odwiedzić Małą Japonię i Ogród Siruwia, najwyżej położone założenie ogrodowe w japońskim stylu w Polsce (600 m n.p.m.)? Powodów jest co najmniej 1000 przepiękna okolica, projekt według japońskich wzorców, zgodny z filozofią feng shui, harmonijne połączenie orientalnych motywów z miejscową florą i krajobrazem. Japońskich ogrodów z prawdziwego zdarzenia jest w Polsce jak na lekarstwo. A Siruwia zdecydowanie należy do tych wzorcowych. Nie możesz przegapić tego miejsca!
Historia Ogrodu Japońskiego Siruwia sięga lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to ówcześni
właściciele tego miejsca stworzyli ogród wzorowany na japońskiej idei, dopiero w 2014 roku udostępniony zwiedzającym. Dziś to nie tylko ogród, ale też prawdziwe centrum kultury i sztuki japońskiej, prowadzone przez właścicieli Sylwię i Jakuba Kurowskich.




MAŁA JAPONIA OGRÓD SIRUWIA SKRAWEK JAPONII

Mała Japonia i Japoński Ogród Siruwia to skrawek Japonii, żywy fragment jej kultury skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów (ogólne zasady znajdziecie tu) i filozofią feng shui. Na powierzchni 1,5 ha czeka tu na Ciebie królestwo roślin, stawów, strumieni i wodospadów. Do budowy tej krainy użyto ok. 50000 ton kamienia!
Do ogrodu prowadzi ogromna drewniana brama TORI, a urozmaicona linia ścieżek poprowadzi Cię do najpiękniejszych miejsc, widoków, kącików do relaksu i medytacji. W centrum ogrodu połyskuje duży staw i mienią się w słońcu dwa wodospady: męski (wys. ok. 6 m.), w którym woda rozbija się dziko o wystające skały. Drugi, zwany żeńskim, jest niższy i ma łagodniejszy charakter 
spływająca nim woda delikatnie pieści kamienie. Klimat ogrodu tworzą też kamienne elementy i detale: latarnie, mostki, plaże. Jest tu też suchy ogród japoński karesansui, o którego idei przeczytacie tu.
Ogromną atrakcją jest też imponująca kolekcja różaneczników około 3 tysięcy okazów w ponad 80 odmianach! Na przełomie maja i czerwca, gdy kwitną, widok jest niesamowity! Warto wówczas zajrzeć na Festiwal Kwitnących Azalii i Rododendronów (od 20 maja do 11 czerwca). 
 




MAŁA JAPONIA
OGRÓD SIRUWIA NIE TYLKO OGRÓD
 
Zwiedzanie Małej Japonii to fascynująca przygoda i podróż naprawdę można się zmęczyć! Gospodarze częstują więc utrudzonych turystów w japońskiej kawiarence Siruwia tradycyjną, japońską herbatą i słodyczami, sprowadzanymi bezpośrednio z Azji. Jest tu też wiele innych atrakcji, m. in. muzeum z największą w Polsce kolekcją zbroi z Kraju Kwitnącej Wiśni, z unikalnym 800-letnim mieczem Tachi z epoki Kamakura (XII – XIV w), Muzeum Bonsai (niektóre z miniaturowych okazów liczą ponad 100 lat), wystawa lalek japońskich, nowoczesny park zabaw (najwyższy na Dolnym Śląsku), organizowane są warsztaty, np. origami. Jest tu również sklep z oryginalnymi produktami japońskimi (zakupów można też dokonywać on line https://www.malajaponia.pl/
 
MAŁA JAPONIA SIRUWIA W TWOIM DOMU I OGRODZIE


A jeżeli japońskie klimaty spodobają Ci się tak bardzo, że po powrocie do domu za nimi zatęsknisz, zajrzyj do sklepu Mała Japonia, prowadzonego przez Państwa Kurowskich, pełnego oryginalnych artykułów sprowadzonych z wprost z Japonii. Są tu pyszne ciastka, ekskluzywna zielona herbata i sake, szeroki wybór ceramiki, czarki do herbaty Matcha, puszki w kształcie japońskiej lalki Darumy.

Znajdziesz tu też figurki (m.in. przynoszące szczęście laleczki Kokeshi, Maneki Neko, Tanuki), talizmany, breloczki. I moje ulubione dzwoni wiatrowe Furin, o których napiszę wkrótce. Ręcznie wykonane
przedmioty będą piękną pamiątką, pozwolą Ci
poczuć się w swoim domu, na balkonie lub tarasie jak w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Więcej na stronie: https://www.malajaponia.pl/

Zdjęcia: Klaudia-Cieplinska-Fotografia-Siruwia; malajaponia.pl

 



 

 

 


Komentarze

  1. Piękne miejsce. Na żywo wygląda pewnie jeszcze ładniej niż na zdjęciach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obiektyw zawsze trochę zakłamuje rzeczywistość - w tym wypadku jednak na rzecz rzeczywistości :-)

      Usuń
  2. Z największą przyjemnością wybiorę się do tego ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcale się nie dziwię! Cieszę się, że Cię zachęciłam :-)

      Usuń
  3. Szkoda, że nie mam do niego bliżej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz